Prawo Co grozi za brak OC?

Co grozi za brak OC?

-

Wydaje się, że skrót OC jest na tyle prosty, że łatwo go zapamiętać. Kiedy jednak kupujemy samochód, zwykle pojawia się bardzo wiele spraw do załatwienia i owe dwie literki mogą nam łatwo wypaść z głowy. A nie powinny, ponieważ OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe. Oznacza to, że po zakupie samochodu jedną z pierwszych rzeczy, jakie musimy zrobić, to zakup odpowiedniej polisy. W odmiennym wypadku zapłacimy wysoką karę. Na wykupienie OC mamy 30 dni od chwili kupna samochodu.

Kara za brak OC

Obowiązek posiadania OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W związku z ustawowym obowiązkiem posiadania OC jego brak wiąże się z karą. W przypadku jazdy samochodem osobowym bez polisy OC w 2014 r. maksymalna kwota kary wynosiła 3360 zł. Kwota ta różni się zależnie od okresu, w którym nie mamy polisy – jeśli jeździmy bez ubezpieczenia mniej niż 4 dni, zapłacimy 672 zł kary, w przypadku okresu 4-14 dni będzie to już kwota 1680 zł. Pełną kwotę kary, czyli 3360 zł, zapłacimy, jeśli jeździmy bez polisy OC przez ponad 14 dni.

Wartość maksymalna kary wiąże się z wysokością płacy minimalnej – obecnie wynosi jej dwukrotność. Dla osób, które pamiętają jeszcze przepisy sprzed kilku lat, jest to bardzo istotna informacja, ponieważ przed 2012 r. kara za brak ubezpieczenia OC była znacznie niższa.

Jeśli bez polisy OC jeździmy samochodem ciężarowym lub prowadzimy autobus, narażamy się na karę w wysokości 3-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. wynosiła ponad 5000 złotych).

Warto pamiętać o swoim OC i nie liczyć na fakt, że nikt nas nie złapie na braku polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stale monitoruje bazę kierowców i szybko wyłapuje osoby nieubezpieczone. Wówczas wezwanie do zapłaty kary możemy znaleźć w skrzynce pocztowej.

Inne kary finansowe

Należy pamiętać, że brak OC wiąże się nie tylko z dość wysoką karą – jeśli nie mamy ubezpieczenia, za wszystkie szkody drogowe związane z jazdą naszego samochodu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Mogą to być nawet bardzo wysokie kwoty związane z uszkodzeniem innych samochodów, a także z kosztami leczenia ewentualnych osób poszkodowanych. „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”, więc pamiętajmy o obowiązku kupna polisy OC i ustrzeżmy się przed dodatkowymi kosztami i niepotrzebnym stresem.

Dla kogo też OC?

Warto wiedzieć, że OC jest obowiązkowe nie tylko dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek OC posiadają także pewne grupy zawodowe, których praca wiąże się ze znacznym ryzykiem, wynikającym z realizowanych zadań. Obowiązkowe OC jest w przypadkach m.in. pracy notariuszy, adwokatów, architektów.

A Wy macie OC czy jesteście ryzykantami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Od czego zależy oprocentowanie konta?

Przed dylematem, który został wyrażony w tytule niniejszego artykułu stają wszyscy potencjalni oszczędzający. Bogata oferta banków przyczynia się do dodatkowej dezorientacji klienta. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zwykły one skrzętnie ukrywać w regulaminach i tabelach opłat dodatkowe klauzule dotyczące oprocentowania.

Miasta-ogrody w Polsce

Idea miast ogrodów (stworzona przez Ebenezera Howarda), która liczy sobie ponad sto, lat wraca łask. Przejawia się to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, w Polsce przybywa miejsc realizujących koncepcję tworzenia miasta z dużym udziałem terenów zielonych. Po drugie, wiąże się to również ze zwiedzaniem już istniejących.

Zobacz też

Zaburzenia orgazmu – przyczyny

Idąc z kimś do łóżka, zaspokajamy naszą potrzebę bliskości i czułości, jednak równie ważnym celem seksu jest czysto fizyczna przyjemność, czyli innymi słowy orgazm. Z tego powodu nigdy nie powinniśmy lekceważyć jakichkolwiek zaburzeń, które powstają na tym tle. Nie pozwólmy, by obawa przed ewentualną terapią pozbawiła nas jednego z najbardziej satysfakcjonujących elementów erotycznej gry.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: