Prowadzenie domu Jaki proszek do prania wybrać?

Jaki proszek do prania wybrać?

-

Istnieje wiele rodzajów proszków do prania. Można wybrać taki proszek, jaki jest nam akurat potrzebny, w zależności od tego, co i jak pierzemy. Można wymienić m.in.: proszek do kolorów, do białego, do prania ręcznego, do prania we wszystkich typach pralek, uniwersalny, itp.

Na efekt prania składa się m.in. działanie mechaniczne, temperatura prania, czas działania tych czynników oraz rodzaj użytego środka piorącego. W skład proszku do prania wchodzą składniki uniwersalne oraz takie, które są dodawane w zależności od przeznaczenia tego proszku.

I tak proszek do kolorów zawiera specjalny polimer typu PVP. Polimer ten zapobiega przenoszeniu barwnika z jednej tkaniny na drugą. Takie proszki zawierają również enzym celulazę, który ma za zadanie likwidowanie mikrowłókienek powstających w wyniku naruszenia struktury włókien tkaniny bądź dzianiny, a poprzez to daje efekt ożywienia kolorów.

Jeśli proszek przeznaczony jest do tkanin białych, to wtedy niezbędnym składnikiem są rozjaśniacze optyczne. Są to substancje adsorbujące się z kąpieli piorącej na powierzchni włókien. Sprawiają one również, że widmo światła odbitego od tkanin jest inne niż światła padającego, bardziej podobne do niebieskiego, dzięki czemu uzyskany jest efekt pogłębienia bieli.

Proszki do prania do usuwania plam zawierają w sobie wybielacze chemiczne. Są to związki, które w podwyższonej temperaturze uwalniają aktywny tlen (tzw. tlen atomowy), który niszczy barwniki zawarte w plamach po kawie, herbacie, winie czy owocach. Tlen aktywny zabija również wiele drobnoustrojów, dzięki temu ubrania są bardziej czyste również pod względem mikrobiologicznym. Bardzo często dodawany jest także aktywator, który współdziała ze wspomnianym wybielaczem. Dzięki temu wybielacz działa już efektywnie w niższej temperaturze, a więc pranie powyżej 90 st. C przestaje być konieczne.

Uwaga!

Zawsze należy czytać informacje podane na etykietach. Zawarte tam informacje pomogą nam w odpowiednim dozowaniu proszku, itp. Proszki do prania są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś, co go usatysfakcjonuje.

Czym kierujecie się w wyborze proszku do prania? Firmą, ceną, renomą? A może macie inne wyznaczniki? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Okulary przeciwsłoneczne – rodzaje

Kupując oprawki do okularów optycznych spędzamy dużo czasu szukając fasonu pasującego do kształtu naszej twarzy. Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych jest o wiele trudniejszy, ponieważ nie są one delikatne i dyskretne, lecz wyraziste i zauważalne nawet z daleka.

Wniosek o wpis do KRS

Po podjęciu decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej, będziemy zmuszeni zgłosić naszą firmę do Krajowego Rejestru Sądowego. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym Z dnia 20 sierpnia 1997 (t.j. DZ.U 2007.168.1186), wprowadza zasadę, zgodnie z którą złożenie wniosku musi nastąpić do siedmiu dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.

Zobacz też

W co zainwestować małe sumy?

Posiadanie niewielkiego budżetu nie oznacza, że osoba o ograniczonym stanie środków pieniężnych ma nie podejmować żadnych działań zmierzających do ich powiększenia. Wręcz przeciwnie, dysponowanie niskim budżetem powoduje, że nasza inwestycja jest zazwyczaj dobrze i dokładnie przemyślana – zarówno pod kątem przewidywanych zysków, jak i możliwego ryzyka.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: