Ogród Jakie wybrać róże do ogrodu?

Jakie wybrać róże do ogrodu?

-

Róże znajdują zastosowanie niemal wszędzie. Można je sadzić w przydomowych ogrodach, parkach oraz przy nasadzeniach miejskich. Spotykamy je na kwietnikach, na ogródkach skalnych. Łącząc je z innymi roślinami, można stworzyć piękne i bardzo ciekawe aranżacje w ogrodzie.

Najczęściej możemy zauważyć w ogródkach przydomowych róże okrywowe. Dzięki nim można obsadzać skarpy, miejsca trudno dostępne i pod wysokimi roślinami. Odmiany róż okrywowych bardzo dobrze się krzewią i oryginalnie wyglądają w połączeniu z jałowcami płożącymi o niebieskim zabarwieniu igieł.

Jedną z piękniejszych odmian róż okrywowych jest „Fairy Dance”. Posiada kwiaty o zabarwieniu intensywnie czerwonym. Są one pełne i zebrane w duże kwiatostany. Pokrój tych roślin jest krzaczasty, pędy są cienkie i wzniesione.

Na rabatach, wśród innych roślin, mogą królować róże pienne. Są one szczepione na pniu najczęściej dzikiej róży. Ich wysokość dzięki temu jest ograniczona i z reguły wynosi w zależności od wysokości szczepienia 90-140 cm. Te rodzaje róż nie potrzebują dużo miejsca, dlatego z powodzeniem możemy je wcisnąć niemal w każdą wolną przestrzeń pomiędzy krzewami, bylinami.

Pokrój krzewiasty mają róże parkowe. Niektóre ich odmiany są ozdobne z owoców, inne – z kwiatów lub kolców. Znajdują zastosowanie głównie na publicznych kwietnikach i rabatach, ze względu na swą odporność na zanieczyszczenia powietrza.

Zawsze chętnie będziemy sięgali po wielkokwiatowe odmiany róż. Są one najchętniej kupowane do ogrodu, gdyż prócz walorów estetycznych, wykorzystujemy je na kwiaty cięty. Kwiaty róż wielkokwiatowych są duże i pełne, osadzone pojedynczo na pędzie. Kompozycje z tych róż świetnie wyglądają z roślinami iglastymi oraz na tle trawnika.

Wszystkie odmiany róż zawsze pięknie prezentują się w otoczeniu bylin oraz traw ozdobnych. Warto połączyć róże okrywowe z Kostrzewą popielatą lub Kostrzewą Gautiera. Ich jednolite zabarwienie doda jeszcze większego wdzięku kwiatom. Róże dobrze wyglądają, gdy są posadzone w grupach, ale jednego gatunku. Tworzą wtedy masę roślin o niesamowitym motywie kolorystycznym.

Jakie gatunki róży Wy wybraliście do swojego ogrodu? Dlaczego akurat te? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Oznaczenia na obiektywach Canon – jak odczytać?

Ten japoński producent sprzętu fotograficznego od lat jest konsekwentny w oznaczeniach swoich produktów. Przyjrzyjmy się produkowanym przez tę firmę obiektywom z systemem EOS. To nowe bagnetowe mocowanie obiektywu, Canon wprowadził na rynek w 1987 roku.

Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu?

Biorąc kredyt, którego nikt nie musiał poręczyć, my jako kredytobiorcy jesteśmy za niego odpowiedzialni. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim, ponieważ w takiej sytuacji nasz współmałżonek/współmałżonka stają się obciążeni koniecznością spłaty rat w tym samym stopniu co my.

Zobacz też

CRP: normy i przyczyny nieprawidłowego wyniku

CRP – czyli białko c-reaktywne – to najbardziej czuły...

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: