Róże znajdują zastosowanie niemal wszędzie. Można je sadzić w przydomowych ogrodach, parkach oraz przy nasadzeniach miejskich. Spotykamy je na kwietnikach, na ogródkach skalnych. Łącząc je z innymi roślinami, można stworzyć piękne i bardzo ciekawe aranżacje w ogrodzie.
Najczęściej możemy zauważyć w ogródkach przydomowych róże okrywowe. Dzięki nim można obsadzać skarpy, miejsca trudno dostępne i pod wysokimi roślinami. Odmiany róż okrywowych bardzo dobrze się krzewią i oryginalnie wyglądają w połączeniu z jałowcami płożącymi o niebieskim zabarwieniu igieł.
Jedną z piękniejszych odmian róż okrywowych jest „Fairy Dance”. Posiada kwiaty o zabarwieniu intensywnie czerwonym. Są one pełne i zebrane w duże kwiatostany. Pokrój tych roślin jest krzaczasty, pędy są cienkie i wzniesione.
Na rabatach, wśród innych roślin, mogą królować róże pienne. Są one szczepione na pniu najczęściej dzikiej róży. Ich wysokość dzięki temu jest ograniczona i z reguły wynosi w zależności od wysokości szczepienia 90-140 cm. Te rodzaje róż nie potrzebują dużo miejsca, dlatego z powodzeniem możemy je wcisnąć niemal w każdą wolną przestrzeń pomiędzy krzewami, bylinami.
Pokrój krzewiasty mają róże parkowe. Niektóre ich odmiany są ozdobne z owoców, inne – z kwiatów lub kolców. Znajdują zastosowanie głównie na publicznych kwietnikach i rabatach, ze względu na swą odporność na zanieczyszczenia powietrza.
Zawsze chętnie będziemy sięgali po wielkokwiatowe odmiany róż. Są one najchętniej kupowane do ogrodu, gdyż prócz walorów estetycznych, wykorzystujemy je na kwiaty cięty. Kwiaty róż wielkokwiatowych są duże i pełne, osadzone pojedynczo na pędzie. Kompozycje z tych róż świetnie wyglądają z roślinami iglastymi oraz na tle trawnika.
Wszystkie odmiany róż zawsze pięknie prezentują się w otoczeniu bylin oraz traw ozdobnych. Warto połączyć róże okrywowe z Kostrzewą popielatą lub Kostrzewą Gautiera. Ich jednolite zabarwienie doda jeszcze większego wdzięku kwiatom. Róże dobrze wyglądają, gdy są posadzone w grupach, ale jednego gatunku. Tworzą wtedy masę roślin o niesamowitym motywie kolorystycznym.
Jakie gatunki róży Wy wybraliście do swojego ogrodu? Dlaczego akurat te? Dajcie znać w komentarzu.