Istnieje wiele rodzajów proszków do prania. Można wybrać taki proszek, jaki jest nam akurat potrzebny, w zależności od tego, co i jak pierzemy. Można wymienić m.in.: proszek do kolorów, do białego, do prania ręcznego, do prania we wszystkich typach pralek, uniwersalny, itp.

Na efekt prania składa się m.in. działanie mechaniczne, temperatura prania, czas działania tych czynników oraz rodzaj użytego środka piorącego. W skład proszku do prania wchodzą składniki uniwersalne oraz takie, które są dodawane w zależności od przeznaczenia tego proszku.

I tak proszek do kolorów zawiera specjalny polimer typu PVP. Polimer ten zapobiega przenoszeniu barwnika z jednej tkaniny na drugą. Takie proszki zawierają również enzym celulazę, który ma za zadanie likwidowanie mikrowłókienek powstających w wyniku naruszenia struktury włókien tkaniny bądź dzianiny, a poprzez to daje efekt ożywienia kolorów.

Jeśli proszek przeznaczony jest do tkanin białych, to wtedy niezbędnym składnikiem są rozjaśniacze optyczne. Są to substancje adsorbujące się z kąpieli piorącej na powierzchni włókien. Sprawiają one również, że widmo światła odbitego od tkanin jest inne niż światła padającego, bardziej podobne do niebieskiego, dzięki czemu uzyskany jest efekt pogłębienia bieli.

Proszki do prania do usuwania plam zawierają w sobie wybielacze chemiczne. Są to związki, które w podwyższonej temperaturze uwalniają aktywny tlen (tzw. tlen atomowy), który niszczy barwniki zawarte w plamach po kawie, herbacie, winie czy owocach. Tlen aktywny zabija również wiele drobnoustrojów, dzięki temu ubrania są bardziej czyste również pod względem mikrobiologicznym. Bardzo często dodawany jest także aktywator, który współdziała ze wspomnianym wybielaczem. Dzięki temu wybielacz działa już efektywnie w niższej temperaturze, a więc pranie powyżej 90 st. C przestaje być konieczne.

Uwaga!

Zawsze należy czytać informacje podane na etykietach. Zawarte tam informacje pomogą nam w odpowiednim dozowaniu proszku, itp. Proszki do prania są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś, co go usatysfakcjonuje.

Czym kierujecie się w wyborze proszku do prania? Firmą, ceną, renomą? A może macie inne wyznaczniki? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie wybrać róże do ogrodu?
Następny artykułJak zakończyć romans z szefem?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here