1. Zimna woda.

Na plamy z krwi zawsze stosuj zimną wodę. Gorąca może ściąć wymienione wyżej białko i uniemożliwić usunięcie plamy. Odzież, prześcieradła czy inne materiały nadające się do prania od razu wypłucz dokładnie w lodowatej wodzie. Jeśli plama jest na dywanie lub tapicerce, nalej wody do spryskiwacza po czym zwilżaj plamę i odciskaj wodę w papierowy ręcznik.

2. Na mokre, świeże plamy.

Możesz zastosować wodę utlenioną – jednak zanim użyjesz jej na plamę, wypróbuj w niewidocznym miejscu, czy nie uszkodzi ona tkaniny lub jej nie odbarwi. Wodą utlenioną da się również usunąć krew z powierzchni porowatych, takich jak na przykład beton. Polej plamę wodą utlenioną – jeśli masz do czynienia z delikatnym materiałem, rozcieńcz substancję wodą w stosunku 1:1. Postaraj się, by powstająca piana nie rozprzestrzeniała się poza odplamiany obszar. Uzupełniaj wodę utlenioną tyle razy, aż przestanie się pienić. Zetrzyj pianę, przepłucz materiał w zimnej wodzie i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli musisz się pozbyć plamy z materaca lub innego miejsca, które nie da się wyprać, zastosuj metodę opartą na soli – do 2-3 łyżek drobnej soli dodaj kilka kropli wody, by powstała wilgotna pasta. Zaplamione miejsce najpierw wypłucz z krwi, na ile się da – jeśli niemożliwe jest spłukanie danego miejsca bieżącą wodą, pokrusz nieco lodu, zawiń w ściereczkę, zamocz w zimnej wodzie i takim tamponem odmocz i rozcieńcz plamę. Na bieżąco odsączaj wilgoć ręcznikami papierowymi. Teraz użyj pasty solnej tak, jakby to był peeling. Ostre kryształki zeskrobią resztki krwi, a odwadniające działanie soli ułatwi usunięcie resztek plamy spomiędzy włókien. Na ile to możliwe zbierz sól i przepłucz odplamiane miejsce zimną wodą.

2. Zaschnięte plamy.

Co prawda proponowana metoda może sprawić, że twój dywan będzie pachniał miętą, ale wydaje się to lepszą opcją, niż utrwalone krwawe plamy. Na zaschniętą plamę nanieś nieco pasty do zębów, najlepiej białej, i zostaw do wyschnięcia. Następnie spłucz pastę zimną wodą, a pozostałości plamy upierz mydełkiem odplamiającym i zimną wodą. Jeśli plama nie puści, powtórz całą procedurę.

A jak Ty usuwasz plamy z krwi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here