Prowadzenie domu Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

-

1. Na tkaninach, które można prać.

Przed rozpoczęciem usuwania plamy musisz określić, czy odplamiany materiał można wybielać – znajdziesz tę informację na wszywce. Jeśli tak, w czystym naczyniu rozcieńcz wybielacz zgodnie z zaleceniami producenta, zanurz w roztworze zaplamiony materiał i zostaw na około pół godziny. Normalnie nie należy moczyć materiałów w wybielaczu zbyt długo, ale barwnik z farby do włosów jest bardzo trudny do usunięcia. Po upłynięciu podanego czasu wypłucz materiał w zimnej wodzie i upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli tkaniny nie wolno wybielać, przygotuj w czystym wiaderku roztwór 1 szklanki amoniaku w 4 litrach wody. Teraz przygotuj drugie naczynie i napnij nad nim odplamiany materiał, zabezpieczając na brzegu naczynia gumką. Powoli przelewaj roztwór przez plamę. Gdy plama zblednie, wypłucz materiał i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że nie można mieszać amoniaku i wybielacza, ponieważ powstanie silnie trujący gaz.

2. Na tapicerce.

Wymieszaj 2 szklanki chłodnej wody, łyżkę stołową płynu do naczyń i łyżkę stołową octu. Nanieś na plamę za pomocą gąbki lub tamponu z czystej, białej szmatki. Staraj się nie przesączyć zbytnio tapicerki, ponieważ możesz spowodować problem z jej wyschnięciem. Na bieżąco odciskaj więc nadmiar płynu papierowymi ręcznikami. Powtarzaj te dwie czynności, aż usuniesz plamę (a przynajmniej sprawisz, że stanie się mniej widoczna). Jeśli plama jest bardzo uporczywa, przyłóż nasączony tampon i zostaw go na kwadrans, po czym odciśnij płyn w ręcznik. Teraz czas na płukanie – spryskaj obficie odplamiane miejsce zimną wodą i znów odsącz. Jeśli plama zniknęła, zakończ odplamianie. Jeśli nie – nanieś na plamę alkohol izopropylowy i odsącz. Jeżeli i to nie pomogło – sięgnij po opisywany wyżej roztwór amoniaku. Ostatnią deską ratunku natomiast może okazać się woda utleniona, jednak wypróbuj ją najpierw w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że nie narobi więcej kłopotów.

A czy Ty masz dobry sposób na plamy z farby do włosów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Szwecji – ulgi, terminy.

Polacy zamieszkujący w Szwecji są zobowiązani płacić podatek od dochodów. Odpowiadamy, jakie rodzaje podatków składają się w Szwecji na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz jakie ulgi podatkowe przewiduje szwedzki system podatkowy?

Problemy z oddychaniem, brak tchu, duszności – przyczyny

Wydawać by się mogło, że problemy z oddychaniem związane są tylko i wyłącznie z chorobami dotyczącymi układu oddechowego. Otóż nic bardziej mylnego. Pacjenci wielokrotnie zgłaszają się do lekarza, bo ciężko im się oddycha. Po zabraniu wywiadu okazuje się, że mają oni poczucie braku powietrza, które nazywa się dusznością.

Zobacz też

Skanseny w Polsce

Wizyta w skansenie to przeniesienie się w inną przestrzeń czasową - pozbawioną wielu udogodnień, bez których nie potrafi obejść się współczesny człowiek, ale też posiadającą w sobie jakąś magię. Niestety, drewniane zagrody chałupy, młyny wodne czy wiatraki można coraz częściej oglądać wyłącznie w skansenach.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: