Przeprowadzka za granicę - jak się do niej przygotować

Przeprowadzka za granicę wiąże się ze stresem i niepewnością, które wynikają z całkowitej zmiany dotychczasowego życia. Nowy kraj, inna praca, a często również kultura, powodują że niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się. Na co zwrócić uwagę, by przeprowadzka międzynarodowa przebiegła możliwie bezproblemowo?

Przeanalizowanie kosztów życia i zebranie informacji o kraju 

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek przygotowania, musisz jak najwięcej dowiedzieć się o miejscu, w którym przyjdzie Ci żyć. Przeprowadzka za granicę musi być bowiem dobrze przemyślana. Daj sobie trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i ewentualne zrezygnowanie z wyjazdu w przypadku zbyt wielu przeciwności. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • różnice kulturowe i styl życia mieszkańców danego kraju,
  • koszty życia, a tym samym ilość pieniędzy, jaka będzie Ci potrzebna do przebywania za granicą oraz którą uda się odłożyć już na miejscu,
  • język – czy wystarczy Ci np. podstawowa znajomość angielskiego, czy trzeba uczyć się lokalnego języka i ile to zajmie,
  • możliwości związane z odwiedzaniem rodziny,
  • bezpieczeństwo w danym kraju i mieście.

Zadbanie o formalności

Kiedy już dowiesz się wszystkiego na temat swojego nowego miejsca zamieszkania, możesz przejść do organizowania swojej przeprowadzki międzynarodowej. Na samym początku niezbędne okażą się formalności i dokumenty.

Jakie formalności będą najważniejsze?

  • Praca

Tym oczywiście musisz zająć się w pierwszej kolejności. Sprawdź, czy nie potrzebujesz specjalnego pozwolenia na pracę (nie obowiązuje na terenie Unii Europejskiej) i jakie dokumenty są niezbędne. Aby podjąć pracę za granicę potrzebne Ci będą przede wszystkim dowód osobisty, konto bankowe i – w wielu przypadkach – adres zamieszkania za granicą oraz zaświadczenie o niekaralności!

  • Pobyt i meldunek

Podejmując pracę w innych krajach należących do Unii Europejskiej, możesz przebywać tam tak długo, jak chcesz. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, Belgia czy Holandia, należy jednak dokonać meldunku, co nie stanowi większego problemu – wystarczy tylko udać się do odpowiedniego urzędu meldunkowego. Schody zaczynają się w przypadku pobytu w krajach, nienależących do UE – tutaj zasady są różne, w zależności od tego, dokąd się wybierasz – w niektórych przypadkach (np. w Rosji czy USA) potrzebujesz specjalnej wizy pracowniczej. Warto więc dokładnie zapoznać się z tą kwestią.

Zadbaj również o wynajem mieszkania, pamiętając przy tym o większych kosztach, szczególnie w momencie przejścia do strefy Euro.

  • Skompletowanie dokumentów

Pamiętaj również o odpowiednim ubezpieczeniu, które pozwoli Ci np. skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej – najlepiej jest zapoznać się z przepisami, jakie obowiązują na terenie danego państwa. W przypadku wyjazdu do innego kraju UE masz możliwość ubiegania się o kartę EKUZ, która upoważnia do korzystania z usług medycznych w danym kraju członkowskim. Warunek? Musisz posiadać ubezpieczenie w NFZ!

Organizacja przeprowadzki za granicę

Gdy formalności będziesz mieć za sobą, możesz rozpocząć pakowanie. Tutaj najistotniejszy będzie wybór niezbędnych rzeczy, które pozwolą Ci normalnie funkcjonować przez co najmniej kilka miesięcy. Ich ilość będzie uzależniona od tego, jak duży bagaż możesz ze sobą zabrać – dowiedz się więc jakie są wymogi firmy transportowej albo linii lotniczych. Nie zapomnij dokumentów, zabierając na wszelki wypadek również akt urodzenia, dyplom ukończenia szkoły czy certyfikaty zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here