Niestety życie codziennie jest źródłem stresu dla dziecka, na którego oddziałuje szereg bodźców, z którymi młody organizm musi sobie poradzić. W dzisiejszych czasach przemoc wdziera się siłą do naszych domów, propagowana przez media silnie oddziałuje na psychikę dzieci i młodzieży.

Czasami zdarzają się sytuacje, które w szczególny sposób krzywdzą dziecko nie tylko fizycznie, pozostawiając w psychice ślad na całe życie. Do takich wydarzeń, które są przyczyną traumy dziecięcej należą: przemoc domowa, wykorzystywanie fizyczne i seksualne, śmierć kogoś bliskiego z rodziny, jak również nieobecność jednego z rodziców w wyniku separacji, rozwodu bądź porzucenia rodziny. Dziecko próbuje sobie wytłumaczyć dane wydarzenie, które je spotkało w różny sposób, jednakże najczęściej wini samego siebie, uważa daną sytuację jako karę, za to że było niegrzeczne (np. dziadek umarł, bo byłem niedobry, źle o nim myślałem, mama odeszła bo byłem niegrzeczny, rozrabiałem i miała mnie dość).

Dzieci różnie reagują na przykre sytuacje, niektóre próbują rozładować swoje emocje, na skutek czego pojawia się agresywne i nieznośne zachowanie, inne z kolei duszą je w sobie i po jakimś czasie coś w nich pęka, niczym balonik przepełniony powietrzem. Każde dziecko radzi sobie z bólem inaczej. Nieraz dominuje płacz, nadmierne pobudzenie, nie odstępowanie na krok rodzica, z kolei inne dzieci stają się skryte i zamknięte w sobie, nie chcą rozmawiać i pozornie nie przyjmują pomocy z zewnątrz.

Gdy dziecko zostaje skrzywdzone potrzebna jest mu fachowa pomoc, nie tylko ze strony rodziców, ale przede wszystkim specjalisty – psychologa dziecięcego. Dziecko, które odczuwa ból związany z czymś co go spotkało, czego padło ofiarą nie poradzi sobie samo z nadmiarem emocji. Potrzebne jest mu natychmiastowe wsparcie, a nawet terapia, która nie spowoduje, iż zapomni o traumatycznym wydarzeniu, ale zminimalizuje jego skutki na tyle, aby nauczyło się dalej żyć.

Baliście się czegoś jako dzieci? Podzielcie się swoimi wspomnieniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaburzenia sensoryczne u dzieci – leczenie
Następny artykułNajczęstsze problemy nastolatków

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here