Lęk przed długimi słowami jest dość rzadko spotykany i nie do końca wyjaśniony. Uważa się, iż ludzie obciążeni tym rodzajem fobii mogą mieć problemy z rozumieniem złożonych wyrazów, oraz ich wypowiadaniem.

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia objawia się poprzez:

– odrętwienie;

– przyśpieszone bicie serca;

– suchość w jamie ustnej;

– szumienie lub dudnienie w uszach;

– drżenie ciała.

Osoby obciążone hippopotomonstrosesquippedaliophobią starają się unikać rozmów z osobami wykształconymi z obawy, że mogłyby one użyć długich, niezrozumiałych wyrazów. Sami chorzy posługują się raczej prostym językiem, pomijają wyrazy trudne, złożone. W skrajnych przypadkach język jest na tyle uproszczony, że można mieć wrażenie, iż rozmawia się z mało rozgarniętym człowiekiem.

Osoby czujące lęk przed długimi słowami charakteryzuje strach przez wymawianiem długich wyrazów, pisaniem ich lub nawet widokiem długiego słowa.

Uwaga!

W leczeniu hippopotomonstrosesquippedaliophobii stosuje się najczęściej psychoterapię. Zadaniem terapeuty jest odwrażliwienie klienta, zniesienie jego lęku przed bodźcem awersyjnym i zastąpienie go pozytywnym. Wskazana jest również psychoterapia grupowa lub grupy wsparcia.

Słyszeliście o tego rodzaju lęku? A może sami odczuwacie lęk przed długimi wyrazami? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed bliskością – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed ciążą – jak sobie poradzić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here