Teatroterapia daje możliwość przeżycia „katharsis”, czyli wewnętrznego, dogłębnego oczyszczenia z uczuć. Mimesis, więc naśladowanie w sztuce realnego świata, pozwala przeżyć jeszcze raz traumatyczne dla nas wydarzenia lub zrozumieć postrzegania świata przez inne osoby.

Na teatroterapii opiera się wiele warsztatów psychologicznych dotyczących:

relacji rodzic – dziecko – w ich trakcie rodzice, odgrywając scenki z własnego życia i na przykład udając swoje nastoletnie dziecko, któremu czegoś zabroniono, mogą przyjąć inną, niż dotychczas perspektywę, co sprzyja wzajemnemu porozumieniu.

osób uzależnionych – w trakcie terapii teatralnych często wychodzi na jaw co jest przyczyną nałogów. Osobom uzależnionym łatwiej jest w trakcie tego typu ćwiczeń zrozumieć uczucia swoich bliskich.

Dorosłych Dzieci Alkoholików – jest to również idealny sposób na uporanie się z traumami z dzieciństwa. Podczas teatroterpii osoby, których rodzice byli alkoholikami, mogą znów poczuć się jak dziecko i dać upust nagromadzonym emocjom.

– terapia ustawień rodzinnych Berta Hellingera – podczas niej uczestnicy odgrywają członków własnej rodziny i dzięki temu mogą zauważyć co jest dysfunkcyjne we wzajemnych relacjach.

Cele teatroterapii:

1. Dążenie do zmiany skryptów psychologicznych (czyli przyjętych dawno zasad, którymi dana osoba kieruje się w życiu). Skutecznie utrudniają niekiedy życie, na przykład osoby nieśmiałe nie chcą nawiązywać nowych kontaktów. W trakcie terapii teatralnej mogą odgrywać scenki, co ułatwi im zachowania w rzeczywistości:

– Uczestników zachęca się, aby pokazywali wrażliwą stronę natury
– Zachęca do okazywania emocji i uczuć
– Wzbogacenie osobowości i odnalezienie swojego prawdziwego „Ja”

2. Zachęcenie uczestników do większego uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze:

– Pokazanie różnych form teatralnych jak ruch, muzyka,
– Ubogacenie słownika i poszerzenie wyobraźni

Tetaroterapia ma trzy podstawowe formy:

Drama – dzięki, której ludzie wzbogacają swoją wyobraźnię, uczą się wrażliwości i harmonijnej egzystencji z otoczeniem

Psychodrama – niereżyserowane wcześniej przedstawienia teatralne, które mają na celu wyzwolić w nas fantazję i spontaniczność. Jest to idealny sposób na uwolnienie skumulowanych, w nas, przeżyć.

Pantomima – jej zadaniem jest odegranie emocji tylko przy mocy gestów i ruchu

Teatroterapia jest wysoko ceniona, gdyż w jej trakcie wiele osób otwiera się bardziej niż w czasie tradycyjnego spotkania z psychologiem. Ponadto mogą oni wzbogacić swoją osobowość poprzez kontakt z tańcem oraz muzyką.

Korzystaliście kiedyś z teatroterapii? Jakie jest Wasze zdanie na temat tej metody leczenia?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze wyglądać bez makijażu?
Następny artykułLakierowanie włosów – poradnik

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here