Psychologia Teatroterapia - co to jest?

Teatroterapia – co to jest?

-

Teatroterapia daje możliwość przeżycia „katharsis”, czyli wewnętrznego, dogłębnego oczyszczenia z uczuć. Mimesis, więc naśladowanie w sztuce realnego świata, pozwala przeżyć jeszcze raz traumatyczne dla nas wydarzenia lub zrozumieć postrzegania świata przez inne osoby.

Na teatroterapii opiera się wiele warsztatów psychologicznych dotyczących:

relacji rodzic – dziecko – w ich trakcie rodzice, odgrywając scenki z własnego życia i na przykład udając swoje nastoletnie dziecko, któremu czegoś zabroniono, mogą przyjąć inną, niż dotychczas perspektywę, co sprzyja wzajemnemu porozumieniu.

osób uzależnionych – w trakcie terapii teatralnych często wychodzi na jaw co jest przyczyną nałogów. Osobom uzależnionym łatwiej jest w trakcie tego typu ćwiczeń zrozumieć uczucia swoich bliskich.

Dorosłych Dzieci Alkoholików – jest to również idealny sposób na uporanie się z traumami z dzieciństwa. Podczas teatroterpii osoby, których rodzice byli alkoholikami, mogą znów poczuć się jak dziecko i dać upust nagromadzonym emocjom.

– terapia ustawień rodzinnych Berta Hellingera – podczas niej uczestnicy odgrywają członków własnej rodziny i dzięki temu mogą zauważyć co jest dysfunkcyjne we wzajemnych relacjach.

Cele teatroterapii:

1. Dążenie do zmiany skryptów psychologicznych (czyli przyjętych dawno zasad, którymi dana osoba kieruje się w życiu). Skutecznie utrudniają niekiedy życie, na przykład osoby nieśmiałe nie chcą nawiązywać nowych kontaktów. W trakcie terapii teatralnej mogą odgrywać scenki, co ułatwi im zachowania w rzeczywistości:

– Uczestników zachęca się, aby pokazywali wrażliwą stronę natury
– Zachęca do okazywania emocji i uczuć
– Wzbogacenie osobowości i odnalezienie swojego prawdziwego „Ja”

2. Zachęcenie uczestników do większego uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze:

– Pokazanie różnych form teatralnych jak ruch, muzyka,
– Ubogacenie słownika i poszerzenie wyobraźni

Tetaroterapia ma trzy podstawowe formy:

Drama – dzięki, której ludzie wzbogacają swoją wyobraźnię, uczą się wrażliwości i harmonijnej egzystencji z otoczeniem

Psychodrama – niereżyserowane wcześniej przedstawienia teatralne, które mają na celu wyzwolić w nas fantazję i spontaniczność. Jest to idealny sposób na uwolnienie skumulowanych, w nas, przeżyć.

Pantomima – jej zadaniem jest odegranie emocji tylko przy mocy gestów i ruchu

Teatroterapia jest wysoko ceniona, gdyż w jej trakcie wiele osób otwiera się bardziej niż w czasie tradycyjnego spotkania z psychologiem. Ponadto mogą oni wzbogacić swoją osobowość poprzez kontakt z tańcem oraz muzyką.

Korzystaliście kiedyś z teatroterapii? Jakie jest Wasze zdanie na temat tej metody leczenia?

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przedłużyć rzęsy makijażem?

Długie rzęsy sprawiają, że oczy wyglądają na większe i głębsze. Na całym świecie uważane są za atrybut piękna. Nie wszyscy urodzili się z długimi rzęsami, a zakup odpowiedniej maskary nie gwarantuje jeszcze efektu długich rzęs. Aby optycznie wydłużyć rzęsy, trzeba wiedzieć, jak je malować.

Rozwód zaoczny – co to jest, kiedy jest możliwy?

Orzeczenie rozwodu bez udziału współmałżonka staje się koniecznością, gdy ten odmawia udziału w rozprawie lub przebywa na stałe za granicami kraju. Brak zainteresowania z jego strony utrudnia drugiemu współmałżonkowi możliwość podjęcia decyzji o nowym życiu czy zawarciu nowego związku. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia prawa do opieki nad dziećmi i obowiązkiem łożenia na ich utrzymanie.

Zobacz też

Jak zabezpieczyć kredyt?

Zabezpieczenie kredytu to podstawowy warunek jego otrzymania. Bank zawsze będzie od nas wymagał jakoś rodzaju zapewnienia, że odzyska pożyczone pieniądze, dlatego najpierw oceni naszą zdolność kredytową. Zabezpieczenia mogą przyjmować różną formę, ale ich podstawowy podział opiera się na skali odpowiedzialności.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: