Potrzebne do ułożenia kamienia w ten sposób będą:
– szlifierka kątowa z tarczą diamentową,
– kielnia,
– szpachelka,
– ołówek,
– metr,
– poziomica,
– młotek,
– kamień naturalny łupany,
– młotek murarski,
– wiaderko,
– młotek gumowy,
– zaprawa klejowa ewentualnie najzwyklejsza zaprawa cementowa z większą ilością cementu.

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni pod położenie kamienia naturalnego

Podłoże pod kamień powinno być odpowiednio przygotowane przed rozpoczęciem układania kamienia. Jeżeli jest to ściana, to powinna zostać wcześniej wyczyszczona, bez farby oraz zagruntowana specjalnym preparatem. Oprócz tego można układać kamień na ściance z płyt gipsowo kartonowych, po jej wcześniejszym zagruntowaniu. Płyty gipsowo-kartonowe tworzące ściankę pod kamień naturalny muszą mieć zagęszczone profile CW (co 30 cm).

Krok drugi – układanie kamienia na przygotowanej ścianie

Należy pamiętać, aby w jak najmniejszym stopniu (najlepiej w ogóle) nie zabrudzać zewnętrznej powierzchni kamienia łupanego zaprawą klejową podczas układania. Niektóre kamienie naturalne mają tendencję do odbarwiana się po kontakcie z zaprawą klejową. Poza tym zaschnięte zabrudzenia klejem bardzo trudno usunąć, a w większości przypadków jest to niemożliwe. Może to zrobić jedynie specjalista w dziedzinie kamieniarstwa. Domowe sposoby mogą być niewystarczające.

Zawsze zaczynamy układanie kamienia od dolnych fragmentów ścinany. Układając pierwszy rząd kamienia należy zwrócić szczególną uwagę na jej wypoziomowanie. Poziomicę przykładamy na rząd kamienia w miejscu, gdzie będziemy układać kolejny. Kamień układamy smarując go najpierw zaprawą (i nie brudząc go). Zaprawa powinna być tak naniesiona na kamienne płytki, aby na powierzchni kamienia miała kształt stożka. Można ją nakładać przy użyciu 2 ruchów szpachelką z przeciwległych stron płytki formując stożek. Zaprawa nie może być równo naniesiona na kamień – krańce kamienia muszą mieć cieńszą warstwę zaprawy, niż na środku.

Fragmenty kamienia dociskamy do ściany stroną wysmarowaną zaprawą, dobijając je gumowym młotkiem (aby nie uszkodzić ich powierzchni). Płytki kamienia przed układaniem należy przygotować – w tzw. części łupanej (zewnętrznej) należy obić wszystkie krawędzie młotkiem murarskim (naroża). Robimy to delikatnie, obłupując krawędzie każdego kamienia. Ma to znaczenie po ułożeniu, po obiciu brzegów na styku kamień- kamień nie będzie widocznych płaskich powierzchni, sprawia to wrażenia naturalności.

Krok trzeci – układanie kamienia w narożach kominka lub ściany

Jeżeli mamy naroże zewnętrzne na obudowie np. kominka, należy dwie sąsiednie kamienne płytki dociąć tarczą diamentową pod kątem 45 stopni na styku i złączyć je na samym narożu. Ewentualnie przepuszczamy je warstwowo w ten sposób, że jedną płytkę przyklejamy w narożu ściany, wypuszczamy ją o grubość płytki kamienia za naroże. Pierwsza płytka ma wystawać o jej grubość za ścianę (na tzw. zakładkę). Następna płytka (umieszczona niżej, przyklejona nad pierwszą płytką również na narożu) ma być przyklejona tak, aby nie wstawać za naroże. Dzięki temu płytki z sąsiadujących ścianek (połączonych ze sobą narożem) będą ułożone na zakładkę. Tak więc na narożach co druga płytka kamienia powinna wystawać. Elementy połączone drugim sposobem również powinny być na obrzeżach obkute młotkiem murarskim.

Krok czwarty – czyszczenie i zabezpieczenie ścianki wyłożonej kamieniem

Czekamy, aż zaprawa klejowa wyschnie. Na końcu, po ułożeniu i zaschnięciu całego elementu należy kamień oczyścić – w pierwszej kolejności suchą szczotką (najlepiej ryżową) później należy zamoczyć tę szczotkę i kamień wyczyścić na mokro. Po jego całkowitym wyschnięciu należy go zabezpieczyć. Można to zrobić tanim i sprawdzonym środkiem – Altas delfin, nie rozpuszczając go w wodzie tylko nanosząc bezpośrednio pędzlem na powierzchnię kamienia. Układanie kamienia na elewacji zewnętrznej wykonuje się identycznie.

Uwaga!

Jeżeli mamy problem z cięciem materiału szlifierką diamentową, warto spróbować cięcia wodą, którym zajmują się profesjonalne firmy w całej Polsce.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć starą farbę ze ścian?
Następny artykułJak ocieplić poddasze?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here