Aby wykonać ocieplenie poddasza z wykorzystaniem wełny mineralnej potrzebne nam będą:
– płyty gipsowo-kartonowe (do wykończenia),
– profile stalowe CW i UW do montowania ścianek z płyt gipsowo kartonowych,
– folia paroizolacyjna,
– wkręty,
– taśmy zbrojące do płyt gipsowo kartonowych,
– elastyczne masy szpachlowe do wykończenia połączeń płyt g-k,
– poziomica (dłuższa, co najmniej 120 cm),
– sznurek,
– nożyce do metalu,
– wieszaki do profili stalowych ewentualnie uchwyty ES do montażu profili CW i UW,
– zszywcz budowlany,
– wełna mineralna (odradzam wełnę szklaną, ponieważ jest ona uciążliwa w montażu, a w nieodpowiednich rękach może doprowadzić do dotkliwych uszkodzeń powierzchni ciała. Wełna szklana wykonana jest z włókien szklanych, które są ostre i wbijają się w skórę, a mogą dostać się do oczu lub podrażniać górne drogi oddechowe),
– taśma samoprzylepna o szerokości 5 cm.

Krok pierwszy – ocieplenie poddasza między krokwiami

Do ocieplenia poddasza wybieramy wełnę mineralną o grubości co najmniej 15 cm (na opakowaniu pisze 150 mm). Ta grubość warstwy ociepleniowej to niezbędne minimum. Zakupioną wełnę mineralną rozwijamy z rulonu i czekamy chwilę, aby się wyprostowała i nabrała grubości. W rulonie jest ona bardzo ściśnięta. Następnie docinamy ją. Wymiar dla docinanych pasów wełny bierzemy na podstawie odległości pomiędzy dwoma krokwiami i do tego wymiaru dodajemy 5 cm. Docinamy wełnę według obliczonego wymiaru ostrym nożem. Dla pewności wyjaśniam, że krokwie to elementy drewniane, stanowiące konstrukcję nośną dachu.

Dociętą wełnę układamy między krokwiami wciskając ją i zabezpieczając najlepiej przy pomocy sznurka i zszywacza budowlanego. Sznurek mocujący wełnę rozwijamy zygzakiem pomiędzy krokwiami, zszywki mają zostać wbite w krokwie w momencie zagięcia sznurka pomiędzy poszczególnymi zygzakami.

Krok drugi – zabezpieczenie folią paraizolacyjną

Następnie układamy na wełnie mineralnej folię paraizolacyjną. Układamy ją pasami z uwzględnieniem zakładu min. 10 cm. Mocujemy folię zszywaczem do krokwi. Zszywki powinny być rozmieszczone w odstępach tak dobranych, aby folia była naprężona i nie wisiała luźno. Należy pamiętać, że poszczególne pasy folii sklejamy ze sobą taśmą samoprzylepną szeroką na 5 cm. Dodatkowo należy wszelkie połączenia folii ze ścianą również przykleić taśmą samoprzylepną.

Krok trzeci – wykonanie rusztu dla zabudowania i wykończenia warstwy ociepleniowej

Kolejnym krokiem jest wykonanie rusztu dla wykończenia poddasza płytami gipsowo kartonowymi. Prace nad rusztem zaczynamy od wyznaczenia skosów. Opieramy poziomicę na krokwiach i rysujemy ołówkiem kreskę na ścianie w miejscu styku poziomicy ze ścianą. Tak samo z drugiej strony. Linie wyznaczające płaszczyzny skosów powinny być zaznaczone na ścianach bocznych – wzdłuż tych linii przykręcamy profile UW. Profile UW służą usztywnieniu krawędzie przyszłego rusztu i połączenia płyt gipsowo kartonowych między płytami a ścianą . Przykręcamy je dyblami (kołkami rozporowymi) do ściany.

Następnie przykręcamy uchwyty ES – przykręcamy je wkrętami do drewna krokwi w rozstawie co 50 cm na każdej krokwi. Uchwyty ES służą do przytrzymywania profili CW i dodatkowego przytwierdzenia rusztu do płaszczyzny skosów.

W profile ES wkładamy profile CW poziomo. Zaczynamy zawsze od założenia dolnego profilu. Następnie zakładamy górny profil CW. Profile CW przytwierdzamy jednocześnie do profili UW, które uprzednio przykręciliśmy do ściany.

Pośrednie profile CW przykręcamy korygując je poziomicą, aby utworzyły równą płaszczyznę. Profile z uchwytami ES łączy się wkrętami (tzw. „pchełkami”). Gdy mamy przygotowany i wypoziomowany na ruszt skosach możemy przystąpić do zabudowania sufitu rusztem. Nie na każdym poddaszu mamy dodatkowy płaski sufit, na poddaszach mogą być same tylko skosy.

Jeżeli mamy sufit wykonujemy na nim ruszt dokładnie tak samo jak w przypadku skosów – czyli przykręcając na ścianach profile UW, wkręcając uchwyty ES w belki sufitu (jętki) i na nich montując w poziomie profile CW.

Do łączenia profili CW ze sobą używa się specjalnych łączników. Łączniki stosujemy na dużych przestrzeniach, gdy trzeba połączyć dwa profile CW ich krawędziami.

Krok czwarty – wykończenie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi

Teraz można wykańczać poddasze montując na ruszcie płyty gipsowo – kartonowe. Przed przykręceniem każdej płyty należy ja odpowiednio dociąć z długości, tak by połączenia płyt zbiegały się z profilami CW, do których płyty przykręcamy. Styki płyt g-k szpachlujemy i zabezpieczamy taśmą zbrojącą i elastyczną masą szpachlową, zupełnie jak w przypadku budowania ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Na poddaszach układa się zazwyczaj tylko jedną warstwę płyt gipsowo kartonowych.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak położyć kamień naturalny na ścianie?
Następny artykułJak uszczelnić dach?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here