Do usunięcia starej farby warto przygotować:
– letnią wodę,
– gąbkę,
– duży pędzel do nanoszenia wody na ścianę,
– szare mydło,
2 wiaderka,
– szpachla do skrobania starej farby,
– folia malarska,
taśma malarska.

Krok pierwszy – zabezpieczenie mieszkania

Zabezpieczamy podłogę rozciągając na niej folię malarską. Dzięki temu uprzątnięcie starej farby będzie znacznie prostsze i nie zabrudzimy podłogi. Następnie usuwamy ze ścian obrazki, gwoździe i inne przytwierdzone niej przedmioty (kinkiety itp.). Folią malarską można zabezpieczyć także lampę w pomieszczeniu.

Krok drugi – przygotowanie materiałów do usuwania farby ze ścian

W tym celu potrzebujemy pół wiaderka ciepłej wody. Następnie rozmydlamy w niej szare mydło, tak aby woda uzyskała mętny (mydlany) kolor. W ten sposób usuwamy farby kredowe, akrylowe i wapienne.

Krok trzeci – usuwanie farby ze ścian

Najpierw zamaczamy pędzel w mydlanej wodzie i malujemy nim po ścianie dwukrotnie. Podczas nanoszenia wody pędzel musi być mokry, może z niego kapać. Nanosimy wodę szczelnie na całą powierzchnię ściany, tak aby farba wchłonęła wodę. Następnie czekamy chwilę, aż ściana lekko przeschnie. Metalową szpachlą zdrapujemy farbę całymi pasami. Po namoczeniu schodzi ona lekko, większymi fragmentami. Podobnie usuwamy farbę z sufitu, namarzając go również dwukrotnie. Miejsca takie jak naroża często trzeba mocniej skrobać szpachlą, tak by w samym narożu pozbyć się starych warstw farby.

Większym problemem może być usuwanie innych farb ze ściany. Mowa o farbach olejnych, którymi malowano popularnie dawniej lamperie. Usuwanie tej farby jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej wysiłku. Farbę olejną usuwamy skrobiąc lamperie na sucho metalową szpachelką, ewentualnie można sobie pomóc opalarką. Gdy posiadamy w domu opalarkę można z niej skorzystać. Rozgrzewamy fragment lamperii opalarką i skrobiemy szpachelką rozgrzany fragment. Usuwanie farby olejnej będzie skuteczne przy użyciu opalarki, jeżeli ściana jest jeszcze ciepła – zdrapujemy starą farbę szpachelką. Przy rozgrzewaniu ściany opalarkę trzymamy w odległości ok. 20 cm od ściany. Należy przy tym uważać, aby się nie poparzyć. Tą metodą można również usuwać warstwy farby olejnej z drzwi lub innych elementów architektonicznych.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odetkać zlew?
Następny artykułJak położyć kamień naturalny na ścianie?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here