Krok pierwszy – chemiczne środki żrące

Można je nabyć w każdym sklepie. Mogą to być żele, granulki czy inne substancje mające rozpuścić zator w odpływie zlewozmywaka. Sięgając po taki środek warto zaopatrzyć się w ochronne rękawice i trzymać środek w takim miejscu, by dzieci nie miały do niego dostępu. Chemiczne środki żrące mogą prowadzić do ciężkich poparzeń skóry, zjedzenie ich może prowadzić do poważnych uszkodzeń przełyku a nawet uduszenia lub śmierci. Do zatkanego zlewu wlewamy środek, rak by trafił on do odpływu. Zalewamy odpływ wrzątkiem. Środek chemiczny reaguje natychmiast, wytwarzając trujące opary. Dlatego przy jego aplikowaniu należy uważać. Po około 15 min do 30 min można przekonać się, czy środek zadziałał. Jeżeli woda spływa w prawidłowym tempie, znaczy to, ze zator został rozpuszczony. Taki zabieg profilaktycznego udrożnienia rur zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu, zwłaszcza w odpływach zlewozmywaka, gdzie trafiają większe fragmenty resztek z jedzenia. Co jeżeli środkuj chemiczny nie poradził z sobie z zatorem?

Krok drugi – czyszczenie syfonu

Pewnym i skutecznym sposobem jest dostanie się do syfonu zlewozmywaka, w którym gromadzą się nieczystości w tzw. kolanie syfonu. Aby rozkręcić i udrożnić syfon należy rozkręcić jedną lub dwie nakrętki plastikowe (zależnie od typu syfonu), po odkręceniu nakrętki wyjmujemy syfon i usuwamy z niego wszelkie nieczystości.

Uwaga! Przed wyjęciem syfonu warto podstawić duże wiaderko pod syfon, aby woda z zatkanego zlewozmywaka mogła spłynąć. Należy zachować ostrożność, jeżeli przed odkręceniem syfonu pomimo użycia chemicznych środków nie udało się udrożnić odpływu. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych wykonanych np. z gumy czy innego nieprzepuszczalnego wody tworzywa.

Po wyjęciu i wyczyszczeniu syfonu skręcamy go i przykręcamy nakrętki. Wlewamy do zlewozmywaka wodę – jeżeli woda prawidłowo schodzi i nie tamuje się tzn. że nasz problem leżał w zatkanym syfonie. Jeżeli jednak zdarzy się, że woda nie schodzi lub schodzi bardzo wolno, może to być oznaką tego, że światło rury zostało zatkane poniżej syfonu.

Krok trzeci – udrożnianie rury poniżej syfonu

Jeżeli wyczyszczony syfon nie rozwiązał problemu, należy wówczas odkręcić go jeszcze raz i do rury odpływowej wprowadzić sprężynę hydrauliczną, widoczną na zdjęciu. Można ją nabyć w każdym markecie budowlanym. Jest on niedrogi i warto go mieć w domu – nadaje się do udrożnienia każdej rury i jest bardzo prosty w obsłudze.

Po wprowadzeniu końcówki sprężyny do rury kręcimy za rączkę sprężyny i trzymamy sprężynę drugą ręką poniżej rączki (za niebieski pasek). W ten sposób kręcimy, aż do momentu, gdy poczujemy opór. Kręcąc mocniej w tym momencie zniszczymy zator rozdrabniając go mechanicznie. Dla sprawdzenia skuteczności udrożnienia można bezpośrednio do rury wlać wodę i sprawdzić jej drożność. Jeżeli problem się rozwiązał zakładamy syfon i jeszcze raz sprawdzamy. Jeżeli wszystko działa prawidłowo i woda jest odprowadzana nie powinno być problemów przez dłuższy czas.

jak odetkać zlew

Fot. Sprężyna hydrauliczna.

Krok czwarty – telefon do hydraulika

Jeżeli nasze działania i wykorzystanie wszystkich powyższych sposobów nie przyniosło rezultatów konieczny jest kontakt z hydraulikiem, ponieważ nasz problem może wynikać z usterki instalacji kanalizacyjnej w budynku lub na przyłączu do pionu kanalizacyjnego. Tego typu usterek nie można samodzielnie usuwać z prostej przyczyny – prawdopodobnie nie posiadamy do tego odpowiednich narzędzi i samodzielnie nie odkręcimy przyłącza.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uszczelnić okna?
Następny artykułJak usunąć starą farbę ze ścian?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here