Pierwszy sposób uszczelniania okien – uszczelnienie silikonem na połączeniach ramy okiennej ze ścianą
Aby wiedzieć, że ten sposób okaże się skuteczny w pierwszej kolejności należy sprawdzić styk połączenia okna ze ścianą. Wszelkie pęknięcia, szpary itp. należy uszczelnić silikonem bezbarwnym dostępnym w tubkach. Silikon nakładamy tak, aby wniknął w szczeliny i uszczelnił je. Następnie sprawdzamy styki wokół całej ramy okiennej. Oglądamy, czy parapet został prawidłowo zmontowany i czy nie ma nieszczelności pod parapetem zewnętrznym i w połączeniach parapetu ze ścianą. Również te szczeliny uzupełniamy silikonem. W zależności do wyboru tego sposobu ocieplenia okna potrzebujemy:
– pistolet do silikonu,
– silikon w tubkach, bezbarwny.
Drugi sposób uszczelniania – okna plastikowe i zmiana uszczelek
W przypadku okien plastikowych dodatkowa izolacja praktycznie nie jest możliwa do wykonania. Można jednak zakonserwować dotychczasowe, fabryczne uszczelnienie. Należy w tym celu posmarować uszczelki skrzydeł okiennych wazeliną (lub innym preparatem o podobnych właściwościach) po uprzednim umyciu ich wodą i płynem do naczyń (odtłuszczenie) i nanieść nową warstwę natłuszczenia. Wówczas elastyczna uszczelka chroni prawidłowo i uszczelnia okno. Jeżeli jednak nasze uszczelki są uszkodzone lub popękane można zakupić nowe gumowe uszczelki. Stare uszczelki należy szarpnąć i w ten sposób pozbyć się ich. Nowe wciskamy w przeznaczone do tego rowki. Wciskamy je dłonią – nie używamy do tego młotka, gdyż można uszkodzić okno. Tego typu uszczelek nie trzeba niczym sklejać. Do wykonania tego typu uszczelnienia potrzebujemy:
– wazelinę lub inny specjalny preparat do natłuszczenia uszczelek,
– ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń ze ściereczką,
– nowe uszczelki do okien plastikowych (do kupienia w marketach, musimy wiedzieć ile metrów bieżących takich uszczelek potrzebujemy – trzeba to wcześniej zamierzyć).
Trzeci sposób uszczelniania – okna drewniane
W przypadku starych okien drewnianych ościeżnicę okna na połączeniach elementów drewnianych (z zewnątrz) można uszczelnić silikonem, a na skrzydłach (od wewnętrznej strony skrzydeł, tak aby uszczelka została dociśnięta po zamknięciu skrzydła okiennego) zamontować samoprzylepne uszczelki z poliuretanu. I tak samo przyklejamy i dociskamy uszczelkę na każdym skrzydle (także w oknach skrzynkowych, gdzie mamy 4 skrzydła okienne). Dodatkową warstwę izolacyjną można uzyskać z pomocą silikonu – nanosimy go na obwodzie szyby okiennej w miejscu jej styku z rama skrzydła. Silikon nanosimy na każdym skrzydle z obu stron szyb. Nowe drewniane okna nie nadają się do tego typu zabiegów, można je uszczelnić jedynie silikonem. W tym celu musimy zakupić:
– silikon bezbarwny,
– pistolet do silikonu,
– uszczelki samoprzylepne.
Czwarty sposób – ocieplenie szpalet okiennych zewnętrznych
Jest to metoda polecana, jednak wymaga znacznie więcej pracy niż poprzednie. Jeżeli chcemy styk okna z ościeżnicą ocieplić i zniwelować mostek termiczny (powszechny mankament starego budownictwa) można ościeże (tzw. szpalety zewnętrzne) obrobić styropianem o grubości 2-5 cm. Szpalety zewnętrzne to inaczej wnęki okienne zewnętrzne (od strony elewacji).
W tym celu docinamy płyty styropianu na szerokość szpalety (odległość od ramy okna do krawędzi ściany zewnętrznej). Docinamy od razy całe fragmenty styropianu, tak by wokół okna umieścić 4 docięte elementy. Elementy te powinny idealnie łączyć się w narożach – dlatego w miejscu połączenia dobrze jest wymierzyć pod jakim katem musimy je dociąć. Następnie przyklejamy je na kleju do styropianu do szpalety. Zaciągamy przyklejony styropian klejem do siatki i wtapiamy w rozsmarowany na całej powierzchni styropianu klej siatkę wzmacniającą. W tym momencie montujemy także narożnik (montujemy w momencie zakładania siatki na styropian).
Narożnik musimy zamontować tak, aby zatopić go w kleju razem z siatką. Warstwa na styropianie ma w przekroju odpowiadać układowi: klej – siatka klej. Na taką wyschniętą szpaletę można nałożyć tynk (mineralny zwykły lub akrylowy w zależności od tego z czego mamy wykonaną elewację budynku). Przez nałożenie tynku można dodatkowo taką szpaletę pomalować farbą akrylową i w ten sposób uzyskać ładny efekt estetyczny oprócz dobrej izolacyjności samych ościeży.
Jak wiele napraw wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?