Do wymiany zamka w drzwiach potrzebujemy:
– śrubokręt płaski,
– śrubokręt gwiazdka,
– nowy zamek – najlepiej zakupić go po wyjęciu starego zamka – poszczególne zamki różnią się wymiarami i detalami w sposobie montażu,
– klucz apelowy 3 lub 2,5 (popularny imbus).
Krok pierwszy – demontaż starego zamka – klamka
Należy zdemontować najpierw klamkę. Aby to zrobić w starszych typach drzwi z jednej strony drzwi powinien znajdować się otwór z gwoździem (zagiętym) umieszczonym w klamce. Należy go znaleźć, a następnie – podważyć śrubokrętem i wyjąć. Szarpnięta klamka powinna ustąpić pod szarpnięciem. Wyjmujemy ją.
Nowsze klamki zabezpieczenie mają ukryte od spodu. Pod spodem klamki znajduje się śruba, do której wkładamy klucz apelowy i odkręcamy śrubę. Śrubka ta jest bardzo mała i można ją łatwo zgubić. Dlatego należy uważać, gdzie ją odkładamy – bez niej ponowne przytwierdzenie klamki będzie niemożliwe.
Fot. Szyldy drzwiowe starego typu widocznymi śrubami do demontażu.
Krok drugi – zdjęcie blaszek ochronnych wokół klamki i wokół wkładki
Blaszki zasłaniające miejsce połączenia klamki i wkładki z zamkiem to szyldy. Zdjęcie szyldów – stare szyldy (blaszki osłaniające zakrywające otwór na klamkę) odkręcamy śrubokrętem. Może być konieczne podważenie plastikowych osłonek, należy je podważyć z jednej strony. Odkręcamy wkręty i zdejmujemy szyldy.
W nowszych typach szyldy są dwuczęściowe. Pierwsza zewnętrzna część jest odkręcana, bez konieczności zdejmowania śrub czy kołków. Należy je odkręcać ręką w lewą stronę. Pod okręconą osłoną zewnętrzną szyldu znajdują się dwa wkręty – należy je odkręcić, ten sam krok powtarzamy z drugiej strony.
Krok trzeci – demontaż wkładki
Przystępujemy do demontażu wkładki. Jeżeli zamek posiada wkładkę, wówczas otwiera się go płaskim kluczykiem, popularnym w drzwiach zewnętrznych. Aby zdemontować i wyjąć wkładkę otwieramy drzwi. Na środku zamka znajduje się śruba – należy ją wykręcić. Następnie musimy włożyć klucz do wkładki i tak ustawić rygiel, aby wkładkę można było wyjąć.
Fot. Śruba służąca do demontażu wkładki zamka. Poniżej jedna ze śrub służąca do wyjęcia kasety zamka z drzwi.
Krok czwarty – demontaż zamka
Aby zdemontować zamek odkręcamy dwie pozostałe śruby widoczne po otwarciu drzwi. Podważając kasetę zamka śrubokrętem z obu stron demontujemy zamek wyciągając kasetę zamka z drzwi. Teraz dopiero można udać się do sklepu i zakupić identyczny wymiarowo zamek, tak by wkładka i klamka pasowały do nowego do nowego zamka.
Krok piąty – montaż zamka
Osoba, która samodzielnie zdemontowała zamek nie powinna mieć problemu z jego założeniem. Montaż zamka polega najpierw na włożeniu kasety w wyżłobienie przeznaczone na kasetę. Wkładamy kasetę zamka w otwór w drzwiach i przykręcamy go dwoma śrubami. Następnie montujemy wkładkę w zamek i dokręcamy ją śrubą do kasety zamka. Śruba musi być dokręcona tak, żeby licowała z powierzchnią kasety. Nie może wystawać, gdyż drzwi nie będą się prawidłowo domykać i mogą zarysować ościeżnicę.
W następnej kolejności kluczem sprawdzamy pracę rygla – przekręcamy go do pozycji zamkniętej i obserwujemy czy kaseta zamka reaguje prawidłowo. Gdy sprawdzimy działanie wkładki możemy ją zabezpieczyć szyldami. Montujemy szyldy wokół wkładki. Gdy wymieniamy wkładkę na nową, należy ją tak dopasować aby nie wystawała poza założone szyldy. Dokręcamy szyldy wokół wkładki oraz te, które maskują połączenia klamki z kasetą zamka. Następnie zakładamy klamkę wkładając ją w otwór w szyldzie przeznaczony na nią. Klamkę przytwierdzamy dokręcając ją małą śrubką z jednej strony.
Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?