Podłoga na legarach jest bardzo prosta do ocieplenia i wygłuszenia poprzez zastosowanie podkładek akustycznych pod legary układane na stropie. Ocieplenie podłogi na legarach polega na umieszczeniu warstwy izolacyjnej pomiędzy legarami. Kolejną zaletą tej podłogi jest jej niewielki ciężar. Dodatkowo, w tym typie podłogi bardzo prosto poprowadzić wszelkie instalacje: wodno kanalizacyjne, C.O., również instalację elektryczną (odpowiednio zabezpieczoną w peszlach).

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni stropu

Powierzchnia stropu, na której układamy podłogę na legarach należy wyczyścić i odpylić przed rozpoczęciem prac. Przed przystąpieniem do pracy, jeżeli wygłuszamy dodatkowo podłogę przy użyciu wełny mineralnej, powinno się wcześniej na stropie rozłożyć folię paraizolacyjną. Folię układamy na całej powierzchni stropu i można ją zawinąć do góry. Pasy folii układamy z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm. Dodatkowo można połączenia tej folii skleić taśmą.

Krok drugi – wyznaczenie poziomu podłogi

Układanie podłogi na legarach zaczynamy od dokładnego wyznaczenia jej poziomu i wyrysowania tego poziomu przy pomocy szlak-sznura na wszystkich ścianach pomieszczenia.
Musimy zrobić to bardzo starannie i dokładnie, z użyciem poziomicy. Linie wyrysowane na ścianach będą stanowić punkt odniesienia dla nas podczas wykonywania pozostałych prac.

Krok trzeci – rozłożenie skrajnych legarów oraz ułożenie podkładek wygłuszających

Montaż podłogi zaczynamy od ustawienia przy ścianie skrajnego legara (legar jest to krawędziak, najczęściej o wymiarach 10cm- 5cm.). Skrajne legary tworzą obwód pomieszczenia – łączymy je ze sobą przybijając je do siebie gwoździami. Tworzą one ramę dla całej podłogi. Legary nie są kotwione do podłoża – jest to najprostszy i najbardziej sensowny sposób ich montażu, ponieważ podłogi na legarach bez podkładek wygłuszających mają tendencję do przenoszenia drgań oraz są dość hałaśliwe w użytkowaniu, zwłaszcza jeżeli zostają wykończone drewnem. Podkładki akustyczne rozkłada się zgodnie z zaleceniami producenta pod legarami najczęściej w rozstawie co 1m. Grubości podkładek akustycznych są różne i należy je dopasować do grubości legara, tak by ich ustawienie pasowało do poziomu podłogi wyznaczonego i zarysowanego na ścianach.

Krok czwarty – układanie legarów osiowych

Gdy mamy ustawione legary wzdłuż ścian po całym obwodzie pomieszczenia, kolejne legary ustawiamy równolegle do krótszego boku pomieszczenia w rozstawie zależnym od warstwy desek podłogowych. Legary ułożone równolegle do siebie krańcami przybijamy na połączeniach do legarów skrajnych, tworzących obwód pomieszczenia. Tworzymy w ten sposób ruszt podłogi. Oczywiście, przed ułożeniem legarów zakładamy na nie podkładki akustyczne. Im cieńsza deska, którą przybijamy na legary – tym rozstaw ich powinien być gęstszy, tak by deska się nie uginała. Średnio rozstaw legarów wacha się od 50-70 cm.

Krok piąty – ułożenie dodatkowej izolacji akustycznej i tzw. ślepej podłogi

Po założeniu wszystkich legarów na podłodze (równolegle i w poziomie) przystępujemy do układania izolacji akustycznej i jednocześnie termicznej z wełny mineralnej, pamiętając, żeby docinać wełnę pasami o 5 cm szerszymi niż rozstaw legarów. Po upchnięciu i założeniu całej warstwy termoizolacyjnej pomiędzy legarami przystępujemy do przybijania desek bądź płyt OSB na legary. Usztywnia nam to konstrukcję legarów i tworzy tzw. ślepą podłogę.

Krok szósty – podłoga właściwa

Na płytę OSB układamy warstwę folii paroizolacyjnej. Na tę folię możemy bezpośrednio ułożyć panele na piance, delatując podłogę właściwą od ścian.

Podłoga na legarach w żaden sposób nie ogranicza możliwości jej wykończenia. Można ją wykańczać deskami klepkami, płytkami ceramicznymi, wykładziną itd. Podłogi na legarach mają kolejną zaletę w postaci krótkiego czasu jej wykonania oraz łatwość prac z tym związanych.

Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie obowiązki ma pracodawca po śmierci pracownika?
Następny artykułJak wykonać podłogę na gruncie?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here