• Krok pierwszy

    Krok pierwszy – obliczenie dotyczące warstw i głębokości wykopu

    Przed przystąpieniem do wykonania warstw podsypki należy usunąć warstwę niepotrzebnej ziemi, przyjmując, dla podłogi na gruncie o ociepleniu równym 15 cm następujące założenia. Jeżeli mamy określone tzw. „zero” (czyli poziom posadzki, ostatniej warstwy podłogi – np. płytek) liczymy głębokość potrzebnego wykopu nastepująco: – Płytki + klej = około 1,5 cm – Wylewka wyrównująca – 7 cm – Warstwa termoizolacji – 15 cm – Warstwa hydroizolacji – 1,5 cm – Tzw. chudy beton (podbetonka)- około 5 cm – III Warstwa kruszywa – około 10 cm – II warstwa kruszywa – około 10 cm – I warstwa kruszywa – około 10 cm Po zliczeniu tych wielkości otrzymujemy poziom ziemi, który musimy osiągnąć. Te założenia usprawnią nam pracę i zapobiegną niepotrzebnym wydatkom związanym z zakupem nadmiaru kruszywa. Powyższe założenia są założeniami teoretycznymi, które pozwalają zobrazować idę i sposób obliczania tzw. dna wykopu. Warstwy te i ich grubości oraz rozkład powinny być określone w projekcie konkretnego domu.

  • Krok drugi

    Krok drugi – wykonanie warstwy podsypki

    Przy powyższych założeniach łatwo jest obliczyć zapotrzebowanie na konkretne kruszywo, potrzebne do wykonania podsypki. Warstwy te prawidłowo wykonane mają za zdanie odsączać wodę, która penetruje grunt pod powierzchnią wylewki. Warstwy kruszywa stanowią warstwę hydroizolacyjną. Dodatkowo powinny one utrudniać tzw. podciąganie kapilarne, dlatego wykonuje się z kilku rodzajów kruszyw, zaczynając od kruszyw o grubszej frakcji i zmniejszając ją w każdej kolejnej warstwie. Najlepiej jest zastosować dwa lub trzy rodzaje frakcji kruszywa. Jeżeli mamy już wykonany odpowiedni wykop po naszych wyliczeniach przystępujemy do wykonania podsypki. Wsypujemy I warstwę kruszywa, odpowiednio ją ubijamy. Zaczynamy zawsze od najgrubszego kruszywa (o najgrubszej frakcji), może to być np. popularny tłuczeń. Po ubiciu tej warstwy sypiemy kolejną – II warstwę kruszywa, o mniejszej frakcji, np. żwir. III warstwę tworzy piasek, kruszywo o najmniejszej frakcji.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – wykonanie podbetonki

    Po wykonaniu III warstwy podsypki i jej dokładnym wyrównaniu przystępujemy do wykonania tzw. podbetonki, czyli „chudego betonu”, który wylewany jest po to, aby możliwe było właściwe ułożenie warstw izolacyjnych podłogi. Aby łatwiej wylewało nam się warstwę podbetonki, najwygodniej byłoby powbijać w kruszywo paliki drewniane co 2 m i poznaczyć na nich poziomy poszczególnych warstw podsypki i samej podbetonki. Ułatwi nam to prace i będziemy mieli pewność, że kruszywo oraz podbetonka będzie wykonana w jednym poziomie. Najwygodniejszym sposobem jest jednak takie umieszczenie palików, aby góra palika stanowiła poziom odpowiadający górnej powierzchni podbetonki.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – warstwy termoizolacji i izolacji przeciwwodnej

    Warstwa termoizolacji i izolacji przeciwwilgociowej wykonywana jest w kilku technologiach. Izolacja termiczna wykonywana jest w dużej mierze z płyt styropianowych oraz z płyt z wełny mineralnej o znacznej twardości. W przypadku podłóg na gruncie zalecane jest stosowanie znacznych warstw izolacji termicznej – minimum 10-15 cm. Warstwę izolacji przeciwwilgociowej wykonuje się z mas bitumicznych, wszelkiego rodzaju pap. W przypadku zastosowaniu styropianu, na warstwę papy nakłada się warstwę folii budowlanej, gdyż substancje zwarte w papie wchodzą w reakcję chemiczną ze styropianem niszcząc go. Układając warstwy termoizolacyjne należy dodatkowo pamiętać, żeby układając warstwę 15 cm styropianu układać ją z płyt styropianowych o grubości każdej warstwy 5 cm, układanych naprzemiennie, aż będą miały wysokość 15 cm. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych liniowych i punktowych na połączeniu płyt styropianowych.

  • Krok piąty

    Krok piąty – wylewka betonowa oraz warstwa wykończeniowa podłogi

    Warstwa wylewki, którą wylewa się na warstwy termoizolacji i izolacje przeciwwodną została opisana w innym artykule poświęconym wylewce betonowej. Jest to już przedostatni etap wykończenia podłogi i wymaga dużej staranności wykonawcy. Po zrobieniu warstwy wylewki możemy przystąpić do położenia górnej warstwy wykończenia podłogi. Wykańcza się ją płytkami, panelami, drewnem, itp. w zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz potrzeb właściciela domu.

  • Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykonać podłogę na legarach?
Następny artykułJak wykończyć ogrodzenie?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here