1. Formalności i ograniczenia wynikające z wielkości działki

Na każdą dobudowę, nawet garażu musimy mieć pozwolenie na budowę z urzędu starostwa powiatowego. W tym celu musimy w starostwie powiatowym złożyć wniosek i przedstawić wszelkie niezbędne dokumenty, włącznie z projektem sporządzonym przez architekta,

Należy się dobrze zastanowić i sprecyzować swoje oczekiwania co do rozbudowy domu, aby móc określić architektowi i wskazać mu przyczynę wykonania projektu rozbudowy. Musimy określić, czego od niego oczekujemy i jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w dobudowanej części domu. Najlepiej jest wskazać, jakie rozwiązania i oczekiwania mamy co do układu pomieszczeń, ich wielkości, naświetlenia czy rozmieszczenia okien.

Należy również zapoznać się z lokalnym planem urbanistycznym, gdyż nie każde wprowadzone rozwiązania (nawet przez architekta) zostaną zaakceptowane przez urząd – chodzi zwłaszcza o nietypowe dachy, lukarny, wieżyczki itp.

Ważne jest sprawdzenie, czy do granic działki i najbliższej drogi (słupa elektrycznego, kanalizacji w działce) będą zachowane odpowiednie odległości po rozbudowie domu. Od tego zależy, czy w ogóle możemy myśleć o rozbudowie.

2. Wpasowanie dobudowanej części do istniejącego domu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie dobudowywanej części domu do części już istniejącej – aby jedno z drugim komponowało się w sposób estetyczny i funkcjonalny, tworząc jednolitą bryłę. Niejednokrotnie każdy z nas na pewno widział nieudolne i mało estetyczne dobudówki, np. taras odkryty został obudowany ścianami, przykryty prowizorycznym daszkiem – powstały 2 lub 3 pomieszczenia, lecz bryła domu została drastycznie oszpecona.

Każda rozbudowa domu powinna być poparta stosowną dokumentacją budowlaną sporządzoną przez architekta, abyśmy potem nie dostali nieoczekiwanie nakazu rozbiórki naszej samowoli, ani nie doprowadzili do katastrofy budowlanej wykonując sobie np. salon o powierzchni 50 m2 w którym nie zastosujemy ani jednego filara, czy belki. W efekcie taka konstrukcja może się zawalić i doprowadzić do nieszczęścia, a znajomy wykonawca, twierdzący, że „wytrzymie” umyje ręce od naszych kłopotów.

Nowo dobudowanie elementy należy dylatować z istniejącym budynkiem, chodzi o np. dobudowanie do ściany domu garażu. Należy oczywiście pamiętać, że nowy garaż pracuje i osiada inaczej, niż już istniejący budynek, dlatego wykonanie dylatacji jest zabiegiem koniecznym, gdyż powstaną rysy biegnące po całych ścianach, w różnych kierunkach i o różnej głębokości. Poza tym takie rozwiązanie rodzi problemy wykonawcze – izolacja dachu takiego garażu doprowadzi do przeciekania dachu na połączeniu z istniejącym budynkiem.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odnowić taras?
Następny artykułCzyszczenie, konserwacja instalacji wodnej

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here