Uwaga!

Jeżeli na tarasie odpadają płytki ułożone niedawno, a taras był dobrze zaizolowany, należy skuć takie elementy i spróbować wymienić. Prawdopodobnie jest to efekt niedbale położonych płytek. Jest to doraźny krok, lecz czasami może okazać się skuteczny.

  • Krok pierwszy

    Ocena zniszczeń i przygotowanie podłoża

    By przystąpić do jakichkolwiek prac należy usunąć całą starą farbę, nieczystości, odchodzący beton, naloty biologiczne – wszystko co się złuszcza i niszczy. Jeżeli taras jest popękany z boku należy odkuć zniszczone fragmenty. Pierwszym krokiem jest usunięcie ubytków w konstrukcji tarasu, czyli pęknięcia, uszczerbienia, nierówności tarasu. Jeżeli taras nie posiadał spadków (a zdarzają się takie) należy spadek ukształtować przy pomocy wylewek – spadek powinien mieć około 2%. Zawsze od budynku, by taras mógł prawidłowo odprowadzać wodę i by nie spływała ona w stronę ścian domu. Na ścianie obok tarasu należy skuć około 15 cm tynku, aby móc podczas prac odpowiednio zaizolować połączenie tarasu z budynkiem. Tak przygotowany taras należy oczywiście pozamiatać, wyczyścić np. myjką ciśnieniową.

  • Krok drugi

    Krok drugi – prace związane z izolacją tarasu

    Tak przygotowany taras nadaje się do prac izolacyjnych. Pierwszym krokiem będzie zaizolowanie połączenia tarasu ze ścianą przy pomocy taśmy uszczelniającej. Przyklejamy ją masą uszczelniającą do powierzchni ściany i tarasu (tak by załamanie paska taśmy znalazło się na styku tych płaszczyzn). Warstwa izolacyjna tarasu może być wykonana według wielu systemów – zależy to od zasobności naszego portfela – może to być płynne tworzywo sztuczne, warstwy papy termozgrzewalnej itp. Dobrym rozwiązaniem jest wybór izolacji z tworzywa sztucznego, które miesza się z suchą zaprawą. Nanosimy taką mieszankę pacą na powierzchnię tarasu.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – wykończenie powierzchni tarasu

    Tak przygotowany taras nadaje się np. do położenia na nim płytek. Jeżeli taras ma kąty ostre (jest wykonany na bazie kwadratu, prostokąta) możemy zastosować płytki narożne, które pomagają zachować lepszą szczelność na połączeniach tarasu ze stopniem, stopnia tarasu z podłożem itp. – Należy pamiętać, aby płytki układać w ten sposób, że zaprawa równomiernie rozłożona grzebieniem na powierzchni tarasu powinna zostać nałożona jednocześnie na każdą poszczególną płytkę. Jeżeli zdarzy się miejsce, w którym nie będzie kleju pod płytką – na pewno po jakimś czasie wsiąknie tam woda, która po kilku zimach doprowadzi do pęknięcia płytki. – Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że fugi na tarasach ze względu na różną rozszerzalność termiczną materiałów (płytek itp.) powinny być szersze i mieć szerokość np. minimum 7 mm. Zależy to od zastosowanego materiału i zaprawy. – Należy pamiętać, aby przy układaniu płytek na tarasie stosować materiały mrozoodporne – zarówno fugę, jak i klej do płytek. – W miejscach styku płytek z inną częścią budynku (ściana, okno czy drzwi tarasowe) należy połączenia dodatkowo doszczelnić silikonem mrozoodpornym.

  • Izolacja tarasu, jak zresztą wszelkie izolacje jest to kosztowny interes, nie tylko ze względu na robociznę, lecz ceny materiału. Ponadto znalezienie dobrej ekipy wykonawczej, która nie zniszczy nam materiału za kilkanaście tysięcy zł jest nie lada wyzwaniem. Przesadne oszczędności w tym zakresie mogą się na nas okrutnie zemścić, zwłaszcza jeżeli pod tarasem mamy pomieszczenia użytkowe.

    Jeszcze jednym błędem w wykonawstwie tarasu jest nie zdyltowanie tarasu od budynku – jest to błąd niedopuszczalny. Objawia się pęknięciami zaraz nad tarasem (na ścianach bezpośrednio nad połączeniem z tarasem) zwłaszcza po okresie zimowym.

    Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBudowa tarasu – koszty, etapy, formalności
Następny artykułJak zaplanować rozbudowę domu?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here