1. Dlaczego należy czyścić instalacje wodne?

Powszechnie znane jest zjawisko zarastania sieci wodnej i kanalizacyjnej. W przypadku zarastania sieci wodnej jest to zmniejszanie średnicy wewnętrznej rurek poprzez osadzanie związków żelaza, wapnia (popularny kamień) oraz innych związków chemicznych w przewodach instalacji wodnej. Użytkując codziennie instalację, nie jesteśmy w stanie zauważyć tego procesu – zmniejszenie przepływu wody jest niedostrzegalne dla użytkownika instalacji.

2. Czyszczenie instalacji wodnej – profilaktyka

Zabrudzenia mechaniczne, które mogą wniknąć do instalacji (piasek, resztki liści, drobne elementy), powinien wychwytywać filtr mechaniczny, który winien znajdować się bezpośrednio na wejściu instalacji wodnej do budynku. Do czyszczenia rur na od wewnątrz instalacji służą preparaty chemiczne, które muszą znajdować się w rurach przez określony czas – wszystko zależne jest od rodzaju zastosowanego preparatu.

3. Zalety czyszczenia chemicznego rur

Odpowiednio wcześniej zdiagnozowane zakamienianie rur pozwoli nam uniknąć awarii sprzętów domowych, do których doprowadzamy wodę. Najczęściej odczuwają to podgrzewacze wody (np. Junkersy). Długotrwałe osadzanie się w rurach zanieczyszczeń może doprowadzić do konieczności wymiany instalacji, co jest kosztowne i pracochłonne. Wyczyszczone rury o zwiększonym przekroju mają znacznie lepszą przepustowość i ciśnienie, a co za tym idzie nie sprawiają kłopotów podczas użytkowania.

Jest to proces znacznie tańszy niż mechaniczne czyszczenie rur czy wymiana instalacji (zazwyczaj kosztuje w granicach 10-15% ceny wymiany instalacji na nową)

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu?

Przede wszystkim na to, jakie rury można nim czyścić. Preparaty nadają się do rur wykonanych z żeliwa, stali miedzi i stopów miedzi, stopów aluminium, czyli tam, gdzie występuje zjawisko osadzania się kamienia. Poza tym należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją stosowania, a także zaopatrzyć się w odzież ochronną, rękawice gumowe, a przy bardzo silnych chemicznie preparatach – maski ochronne. Po wpuszczeniu do instalacji takiej substancji musimy pilnować, aby nikt nie korzystał w tym czasie z wody, zaś po zakończeniu prac należy zneutralizować czynniki chemiczne w rurach. Musimy bezwzględnie stosować się do wytycznych producenta preparatu.

Jeżeli chcemy wykonać te prace samodzielnie, warto poszukać preparatu naprawdę łatwego w użyciu. Należy wybierać substancje nieagresywne dla materiałów, z których wykonano rury instalacji. Takie preparaty nie pozostawiają dużej ilości szlamu (który może być przyczyną zatorów), lecz działają nieco wolniej i wydłużają czas płukania. Poza tym substancje mało inwazyjne są stosunkowo bezpieczne dla osób wykonujących pracę.

5. Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania

Usuwanie kamienia wodnego i osadów korozyjnych należy przeprowadzać w instalacjach C.O. – zwłaszcza starego typu, jeśłi nie mamy funduszy na kompleksową wymianę instalacji, a chcielibyśmy uzyskać lepszą wymianę ciepła. Zaletą metod chemicznych jest ograniczenie ingerencji w rury instalacji do minimum – nie jest konieczne demontowanie grzejników czy rozfryzowanie instalacji. Chemiczne czyszczenie rur jest wskazane przy montażu liczników ciepła, nowoczesnych zaworów termostatycznych itp.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaplanować rozbudowę domu?
Następny artykułSedes – jaki wybrać?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here