1. Rozwiązania mniej i bardziej ekonomiczne cenowo (przegląd ofert)

Wybór zależy w wielu wypadkach od ceny produktu i kosztów jego montażu. Decydując się na zakup najdroższego – sedesu podwieszanego – musimy zakupić stelaż oraz miskę ustępową podwieszaną, spłuczkę i deskę. Największa jest cena samego stelaża. W koszty należy wliczyć także jego montaż oraz zabudowanie go płytami gipsowo-kartonowymi lub cegłami oraz obłożenie np. glazurą. Rozwiązanie to rodzi konieczność np. skucia istniejących płytek w ścianie oraz odpowiednie doprowadzenie wody.

Sedesy kompaktowe można postawić niemal wszędzie. Montuje się je do podłogi. Od razu są dostępne ze spłuczką (górnopłukiem) wykonaną z ceramiki takiej jak muszla ustępowa. Najczęściej oferowane są całe komplety, włącznie z deską sedesową – jednak jest ona w tańszych modelach mało estetyczna, by nie rzec brzydka. Konieczne zatem będzie od razu dokupienie deski sedesowej.

Ostatnią alternatywą dla łazienek małych jest muszla ustępowa stojąca (montowana do podłogi jak kompaktowa) lecz z oddzielną spłuczką, która może być dolno- lub górnopłukiem i nie musi znajdować się bezpośrednio nad muszlą. Można ją umieścić przy podłodze lub nad sedesem (obok sedesu) – w zależności od tego, gdzie mamy w łazience wolną przestrzeń.

2. Rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne – sedes podwieszany

Zdecydowanie najbardziej odpowiednim rozwiązaniem pod względem estetycznym jest sedes podwieszany. Jest on przeznaczony do zabudowania go w ścianie i ukrycie mechanizmu spłuczki i rur pod zabudową z płyt g-k (stelaż do zabudowy lekkiej) lub cegieł (do zabudowy ciężkiej). Kupując warto zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie stelaża – standardowo to 150 kg, niektóre wytrzymują nawet obciążenie 400 kg. Jakość stelaża zależy od np. ilości uszczelek. Połączenia bezuszczelkowe są trwalsze, gdyż uszczelki z czasem tracą swe właściwości i najszybciej się niszczą. Decydując się na zakup stelaża warto zwrócić uwagę na elementy spłukujące – powinny być wykonane z miedzi i plastiku. Miska podwieszana może mieć kilka sposobów spłukiwania – najlepszym (najbardziej higienicznym) jest spłukiwanie miski dookoła. Ostatni ważny element to przycisk spłukujący występujący w różnych rodzajach, kształtach czy kolorach. Warto zastanowić się nad opcją oszczędnego spłukiwania, oferowanego przez wielu producentów. Kolorystyczna oferta głównie ogranicza się do koloru białego, satynowego lub chromowanego. Warto dobrać kolor spłuczki do wnętrza łazienki, by komponował się z innymi urządzeniami. W miejscy zabudowy stelaża można stworzyć półeczkę na kosmetyki czy drobiazgi. Jest to rozwiązanie praktyczne, podobnie jak możliwość szorowania podłogi pod sedesem. W przypadku sedesu podwieszanego łatwo utrzymać w czystości posadzkę pod nim, gdyż sedes nie łączy się z podłogą.

Uwaga!

Uwaga – należy sprawdzić przed zakupem, czy do mechanizmu spłukującego można się dostać łatwo przez przycisk, abyśmy w czasie usterki nie musieli skuwać płytek i rozkuwać ścian. Możliwości naprawy czy wymiany elementu uszkodzonego są ważne w czasie użytkowania sedesu. Poza tym warto sprawdzić, czy zestaw ma matę wygłuszającą – podnosi to komfort korzystania z sedesu. Należy także pamiętać, że do danego rodzaju stelaża pasuje tylko jeden rodzaj przycisków spłukujących. Z gadżetów dostępnych dla zapominalskich – istnieją spłuczki, które uruchamiają się automatycznie po opuszczeniu deski lub wstaniu z muszli. Jeżeli lubimy luksusowe rozwiązania – warto zapytać o taką ofertę.

3. Rozwiązanie mało kłopotliwe i szeroko dostępne – sedes kompaktowy

Sedes kompaktowy jest najbardziej popularny, stąd szeroki wybór modeli oferowanych przez producentów. Poza tym znacznie niższa cena niż stelażu podwieszanego przemawia na korzyść tego rozwiązania. Wybierając sedes kompaktowy należy zwrócić uwagę n sposób montażu, gdyż istnieją pionowe lub poziome przyłącza. Jeżeli mamy wykonane w domu poziome przyłącze, a zakupimy sedes z pionowym złączem możemy mieć problem z zamontowaniem zestawu. Wybierając rodzaj spłukiwania warto wybrać opcję „dookoła”, poza tym różne są kolory i odcienie ceramiki sedesu i powinniśmy dobrać jego kolor do pozostałych akcesoriów łazienkowych.

Deska sedesowa powinna być łatwa w demontażu, gdyż ułatwia to czyszczenie muszli ustępowej. Dostępność kolorów i materiałów jest bardzo duża, dlatego watro skupić się raczej na funkcjonalnych dodatkach, jak np. powłoka bakteriobójcza.

Na jaki sedes się zdecydowaliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie, konserwacja instalacji wodnej
Następny artykułWanna z hydromasażem – opinie, wady i zalety

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here