1. Czy wanna mieści się w łazience i czy posiadamy odpowiednie przyłącza?

W pierwszej kolejności musimy dopasować rozmiar wanny do naszej łazienki. Jeżeli łazienka jest niewielka, a wanna zajmowałaby sporo miejsca może lepiej pomyśleć o połączeniu panelu prysznicowego z hydromasażem z wanną akrylową. Poza tym wanna z hydromasażem musi mieć odpowiednie zasilanie i połączenie z kanalizacją. Wanny dwuosobowe potrzebują znacznie więcej miejsca i nie wszędzie pasują. Poza tym warto wcześniej zastosować izolację akustyczną pomiędzy wanną a ścianą i na podłożu. Wanna z hydromasażem może hałasować.

2. Rodzaj hydromasażu i ilość dysz masujących

Rodzaje hydromasaży oferowane przez producentów to przede wszystkim masaż wodny (ewentualnie wodno-powietrzny). Za masaż tego typu odpowiadają dysze, których jest w zależności od rodzaju wanny od 4 do 12. Jeżeli cierpimy na jakieś urazy polecam dysze zamykane, pozwalające uniknąć masażu z konkretnej dyszy. Można zapytać producenta, czy byłaby możliwość rozmieszczenia dysz w miejscach wskazanych przez klienta, lecz standardowe rozmieszczenie również jest dobrze zaplanowane. Za doprowadzenie wody do dysz masujących odpowiada agregat pompowy (na bazie silnika elektrycznego). Należy zwrócić uwagę przy zakupie na głośność pracy agregatu – niektóre pracują cicho, inne hałasują w czasie pompowania wody. Jeżeli agregat jest chłodzony wodą z wanny – jednocześnie podgrzewa wodę, co jest ważne dla użytkownika wanny z hydromasażem.

Dodatkowy masaż to masaż tzw. perełkowy wykorzystujący bąbelki powietrza. Ten masaż jest jedynie relaksacyjny za to wpływa na konstrukcję wanny. Wanna z takim rodzajem masażu powinna mieć podwójne, mocne dno. W tym typie masażu istnieje możliwość podgrzewani wody – pozwala to przedłużyć czas kąpieli. Decydując się na taką wannę powinniśmy pomyśleć o regulacji tego systemu masażu – zmianach jego natężenia w zależności od potrzeb.

3. Sterowniki do wanny z hydromasażem

Sterowanie masażem w tańszych modelach jest ręczne. W tym wypadku istnieje duże ryzyko, że pompa zacznie pracować, gdy w wannie brak wystarczającej ilości wody. Bardziej komfortowym (i znacznie droższym) rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne. Wybierając sterowanie elektroniczne warto rozejrzeć się dodatkowo za wanną z programatorem – po ustawieniu wanna sama zmienia w czasie kąpieli parametry masażu, podgrzewa wodę w odpowiednim momencie, wyłącza lub włącza dysze oraz steruje masażem perełkowym.

4.Zabezpieczenia

Są niezwykle istotne dla bezpiecznego korzystania z wanny i chronią sam sprzęt przed uszkodzeniem. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wanna ma czujniki poziomu wody – bardzo dużo (niemal wszyscy) producenci to oferują, lecz w przypadku wanny z marketu lepiej to sprawdzić i wypytać sprzedawcę. Czujniki poziomu wody dbają o dysze, które uruchomią się w momencie, gdy wanna odpowiednio się napełni, nie będą zasysały samego powietrza w przypadku małej ilości wody podczas kąpieli. Takie zasysanie powoduje po prostu zalanie łazienki. Oprócz tego elementy będące pod napięciem powinny mieć bardzo wysoka klasę izolacyjności. Masaż powinien po jakimś czasie wyłączać się samoczynnie, gdyby osoba w wannie zasnęła.

wanna z hydromasażem cenasxc.hu

5. Wyposażenie dodatkowe

Poza naprawdę zbędnymi gadżetami producenci oferują kilka naprawdę ciekawych udogodnień. Należy zwrócić uwagę na:

– Dno wykonane z elementów antypoślizgowych

– Dodatkowe urządzenie podgrzewające wodę (i powietrze w masażu perełkowym)

– Urządzenia czyszczące (osuszające) dysze po kąpieli (konieczne dla ich prawidłowej konserwacji)

– Podwodne oświetlenie wykonane z halogenów

– Panele osłonowe (można zabudować wannę glazurą)

6. Poziom luksusu

Oferta dla wymagających to wanny wieloosobowe typu spa. Dla takiej wanny potrzebujemy nie tylko naprawdę dużej łazienki, lecz osobnego pomieszczenia na pompę i kompresora (ze względu na hałas). Można w takich wannach ustawić nagrzewanie wody na określoną temperaturę i godzinę. Do takich wanien dołączane są pokrywy zabezpieczające przed utrata ciepła i utopieniem się małego dziecka, gdyż woda w wannie może posłużyć na kilkanaście kąpieli. Ze względu na ryzyko awarii i zalania domu montuje się je na najniższym poziomie budynku.

Co myślcie o wannie z hydromasażem? Warto kupić czy nie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSedes – jaki wybrać?
Następny artykułMonitoring w domu – czy warto?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here