1. Jak zaplanować rozmieszczenie kamer?

Przede wszystkim powinny mieć one szerokie pole widzenia lub zostać nakierowane na konkretne miejsca lub przedmioty – garaż, cenny obraz w salonie, sterownie instalacją alarmową. Nie polecam natomiast rozmieszczania monitoringu w łazience czy sypialni. Krępuje to mieszkańców i w zasadzie niczemu nie służy. Warto pomyśleć o sprytnym ukryciu niektórych kamer, gdyż w razie zaplanowanego włamania kamery widoczne mogą zostać zniszczone w pierwszej kolejności.

monitoring kosztysxc.hu

2. Zintegrowanie monitoringu z Internetem

Przysłanie danych z kamer do Internetu i możliwość ich przeglądania w miejscu pracy lub podczas wyjazdu jest przydatna. Nikt jednak nie będzie przeglądał dokładnie każdego nagrania z każdej kamery z całego dnia czy miesiąca. Jest to minus monitoringu – żmudne przeglądnie nagrań raczej nie zachęca do zakupu takiej instalacji. Niestety, takie systemy monitorowania, które nagrywają obraz i wysyłają go przez Internet nie są zbyt skuteczne. Ich cena zachęca, gdyż nie są drogie natomiast za prawdziwie skuteczne rozwiązania trzeba sporo dopłacić. Niekiedy zwyczajnie taka inwestycja się nie opłaca – zależy to od wartości chronionego domu, rzeczywistego ryzyka zagrożenia kradzieżą przedmiotów szczególnie cennych. Poza tym włamanie, które się dopiero nagrało i zostało zauważone – nie zmieni faktu, że rzecz zniknęła, lecz może pomóc w schwytaniu czy zidentyfikowaniu sprawcy.

Warto natomiast zamontować monitoring (zwykłej klasy) tzw. profilaktycznie. Odpowiednie informacje na bramie ostrzegające, że obiekt jest monitorowany oraz czujniki ruchu zamieszczone w kamerach mogą naprawdę skutecznie odstraszyć amatorów cudzej własności. Poza tym czujniki ruchu, które kierują kamerę na osobę kręcącą się w pobliżu domu są nie do odróżnienia od najnowszych systemów inteligentnego monitoringu.

3. Z czego składa się system monitoringu?

W skład takiego standardowego zestawu wchodzi rejestrator cyfrowy danych (DVR), warto sprawdzić jakość otrzymywanych z niego nagrań wideo. Ma on wejścia dopasowane do kamer i powinien mieć możliwość pracy w sieci i tworzenia kopii zapasowych w komputerze. Warto sprawdzić pojemność dysku, najmniejsza powinna wynosić 500 GB. W skład zestawy wchodzi kilka kamer (często tylko 4 kamery), warto sprawdzić, jak wygląda nagranie w nocy i czy mają wytrzymałą na uszkodzenia i warunki atmosferyczne obudowę. Elementy zestawu są łączone przy pomocy przewodu zintegrowanego, który musimy dobrze ukryć podczas montażu urządzeń. Inaczej jego przecięcie unieszkodliwia cały system monitorowania.

Co myślicie o monitoringu w domu? Podzielcie isę opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWanna z hydromasażem – opinie, wady i zalety
Następny artykułMonitoring inteligentny – co to, jak działa?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here