Większa odpowiedzialność. Ślub jest symbolicznym zakończeniem stanu absolutnej wolności, kiedy jesteśmy odpowiedzialni jedynie za siebie i własne decyzje. Od momentu wejścia w związek małżeński skutki każdego naszego wyboru dotykają nie tylko nas samych, ale również naszej drugiej połowy. Taka sytuacja sprawia, że jesteśmy zmuszeni myśleć bardziej przyszłościowo. Nie możemy na przykład od tak zmienić sobie pracy albo wyjechać na wakacje. Wszystko musi być efektem wspólnej decyzji. Co więcej, mamy świadomość, że w razie niepowodzeń naszego partnera, jesteśmy zobowiązani do udzielenia mu pomocy. Może się więc zdarzyć, że będziemy zmuszeni przejąć nagle ciężar utrzymywania rodziny na swoje barki.

Konieczność kompromisu. W momencie ślubu kończy się etap samodzielnego stanowienia o sobie. W pewnym sensie rezygnujemy z części naszej wolności, po to, żeby stworzyć wspólną przestrzeń. Musimy się więc nauczyć wypracowywania kompromisów w związku. Czasami będą one wymagały od nas znacznego poświęcenia, a czasami to druga strona będzie musiała bardziej się postarać. W małżeństwie przestajemy być samotną wyspą, stajemy się jednością dwóch osób.

Niebezpieczeństwo rutyny. W każdym małżeństwie może się pojawić rutyna, która oczywiście ma swoje dobre i złe strony. Przyzwyczajenie do pewnych nawyków czyni nasze życie bardziej przewidywalnym, na powtarzalności pewnych zachowań budujemy naszą wiedzę o partnerze i wiemy, czego się możemy spodziewać. Jednocześnie jednak nadmiar rutyny grozi po prostu nudą, a ta z kolei doprowadza do braku zainteresowania osobą współmałżonka. Na szczęście można skutecznie walczyć z rutyną i wielu parom się to z powodzeniem udaje.

Wsparcie. Ślub daje nam oczywiście mnóstwo korzyści, inaczej ludzie wcale nie zawieraliby małżeństw. Wiąże się z nim przede wszystkim poczucie emocjonalnej przynależności do drugiej osoby. Małżeństwo może dawać nam poczucie sensu w życiu, być gwarancją wsparcia w trudnych sytuacjach, stwarzać poczucie psychicznego bezpieczeństwa.

Dzieci. Można jednak z pewnością powiedzieć, że największe zmiany przynosi nie samo zawarcie małżeństwa, ale pojawienie się dziecka. To właśnie rodzicielstwo stanowi prawdziwą rewolucję w życiu pary.

Co zmieniło się w Waszym związku po ślubie? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić ścieg ryżowy na drutach?
Następny artykułJak zrobić ścieg dżersejowy?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here