Względy religijne – Osoby, które są wierzące, najczęściej biorą ślub z powodów religijnych. W kościele katolickim ślub jest traktowany jako sakrament, który stwarza nową rzeczywistość. Ślub kościelny wiąże ze sobą ludzi na całe życie, daje im poczucie wzajemnej duchowej przynależności. Katolicy wierzą, że sakrament ten polega nie tylko na metafizycznym połączeniu dwojga osób, ale, że wraz z nim małżonkowie otrzymują szczególny dar wzmacniający ich więź. Ślub zatem zarówno nakłada na ludzi obowiązek wytrwania we wspólnym życiu, jak i daje im siły potrzebne do jego wypełnienia.

Publiczna deklaracja – Małżeństwo niezależnie od przekonań religijnych jest także częścią życia społecznego. Ślub cywilny to publiczne zadeklarowanie swojej decyzji o związaniu się z daną osobą. Symbolem małżeństwa są obrączki noszone na znak, że nie jesteśmy już wolni, ale mamy swoją drugą połowę. Ślub jest symbolicznym aktem zmiany dawnego życia na zupełnie nową jakość. W społecznościach pierwotnych odpowiednikiem zawarcia małżeństwa były specjalne rytuały przejścia, dzięki którym ludzie mogli zakładać osobne rodziny. Pomimo głębokiej laicyzacji współczesnej kultury ślub nie jest tylko i wyłącznie sprawą formalną. Wiąże się z nim głęboka przemiana osobowej tożsamości – człowiek w obecności świadków bierze odpowiedzialność za drugą osobę i składa publiczną przysięgę.

Bez pełnej odpowiedzialności – Życie wbez ślubu jest na pewno dobrą opcją dla ludzi, którzy nie chcą zakładać rodziny. Wiąże ich jedynie miłość, więc w każdej chwili, osoba, która nie będzie już chciała kontynuować związku, może się z niego wycofać bez żadnych konsekwencji. Takie związki są preferowane przez młodych ludzi, którzy dopiero sprawdzają, w jaki sposób wygląda życie we dwójkę. Często jednak taki związek jest tylko etapem wstępnym do zawarcia małżeństwa. Kiedy ludzie chcą mieć dzieci, w przeważającej części wypadków biorą ślub, który daje rodzinie szereg korzyści.

Po przejściach – Związki bez ślubu są również niejednokrotnie wybierane przez ludzi, którzy mają za sobą nieudane małżeństwa. Rozwód bywa tak traumatycznym przeżyciem, że wiele osób nie chce narażać się na ryzyko przechodzenia go po raz kolejny, dlatego woli zachować nieco więcej ostrożności. Decyzja o tym, czy wziąć ślub, czy też być w wolnym związku jest osobistą sprawą każdego człowieka i nikt nie powinien w nią ingerować.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy życie bez ślubu różni się od tego po zawarciu sakramentu? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką gitarę akustyczną wybrać?
Następny artykułCzym on mnie zdradza? Oznaki niewierności

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here