Kwiaty bratków posiadają bardzo białą w dotyku, aksamitną i delikatną fakturę. Posiadają również bardzo subtelną woń. Jeżeli chcemy się cieszyć dużymi kwiatami, wówczas sugeruję wybrać takie odmiany jak: Colossus i Giant, ich średnica wynosi nawet do 13 cm a wysokość do 25cm. Jeżeli chcemy zaś rośliny o drobniejszych kwiatach (średnica do 8cm), polecam takie odmiany jak Delta, Cats, Carneval.

Bratki należy sadzić w glebie żyznej, bogatej w próchnice i przepuszczalnej. Odczyn podłoża może być tak samo lekko kwaśny jak i obojętny. Stanowisko powinno być słoneczne, jednak bratki również dobrze rosną w miejscu delikatnie zacienionym. Jednak gdy zafundujemy im zbyt dużo cienia, wówczas będą wyglądać mniej atrakcyjnie w związku ze słabszym kwitnieniem. Pomimo faktu, iż bratki nie mają zbyt wygórowanych wymagań pokarmowych, dobrze jest im co jakiś czas dostarczyć odrobinę nawozu. Możemy np. w okresie wiosennym podsypać je wieloskładnikowym nawozem mineralnym o spowolnionym działaniu, polecam Plantacote lub Osmocote Plus. Powinniśmy również dbac o to, aby bratki miały dostatek wilgoci.

Na okres zimowy, żeby nie przemarzły i nie gniły, dobrze jest je okryć gałązkami jedliny lub świerku. Wysadzając bratki, pamiętajmy aby zachować między nimi odległość, przynajmniej 20 cm. Bratki, które zakupiliśmy w punktach ogrodniczych lub supermarketach możemy wysadzać już po ziemie. Nie przejmujmy się niskimi temperaturami, ponieważ bratki z łatwością potrafią wytrzymać nawet w – 5 o C

Jak rozmnażamy?

Bratki rozmnaża się z nasion, które wysiewa się od drugiej połowy czerwca aż do początku lipca. Jeżeli nasiona umieściliśmy w pojemniku, to po pojawieniu się pierwszych siewek, w pierwszej połowie września, możemy przenieść je do zagonu.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKwiaty na balkonie – aranżacje
Następny artykułJak grillować warzywa?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here