Styl balkonu

Jeżeli na zewnątrz i wewnątrz ułożymy tą samą (lub zbliżoną do siebie wyglądem) podłogę, wówczas połączymy wizualnie pokój z przylegającym balkonem. Postawiwszy kilka doniczek na podłodze w pokoju, wzmocnimy tę więź. Jeżeli posiadamy duży i zadaszony balkon lub taras taras możemy na nim ustawić kilka mebli w tym samym stylu co w mieszkaniu. Niekiedy wystarczy jedynie wystawienie kilku takich samych krzeseł. Możemy również przenieść barwy wewnętrzne, malując ściany balkonu w kolorze naszego pokoju lub w odcieniu zbliżonym. Doskonałym pomysłem jest również, zainstalowanie oświetlenia. Pozwoli ono korzystać z balkonu w letnie wieczory, ponadto dyskretne oświetlenie fantastycznie podkreśla wygląd balkony o każdej porze roku.

Cień i osłony

Rolety, duży parasol czy markizy doskonale osłaniają nas przed promieniami słonecznymi. W tym samym celu możemy również posłużyć się roślinami. Krzewy takie jak bukszpan czy też pnącza np. bluszcz porastający balustrady lub kratownicę ogrodzenia, zapewniają ochronę przed słońcem czy wiatrem, dodatkowo stwarzają klimat zacisznego i przytulnego kątka.
Pamiętajmy, iż podczas prac na balkonie, jeżeli planujemy zmiany jego struktury, koniecznym będzie zdobycie odpowiednich pozwoleń, dobrze też jest skonsultować się z architektem odnośnie wytrzymałości obciążenia.

Rośliny do donic

Przy zagospodarowaniu małej przestrzeni zazwyczaj sadzimy rośliny w donicach i pojemnikach. Jest to niezwykle wygodne, donice można ustawić w zależności od upodobań i tym samym zmienić dotychczasowe koncepcje, wprowadzając nowy wystrój. Pamiętajmy, że pojemniki powinny mieć otwory drenażowe, tak aby korzenie roślin nie gniły pod wpływem zbierającej się wody na dnie. Nad otworami należy umieścić materiał przepuszczający wodę, np. żwirek.

Na wiosnę jeżeli nie przesadzamy roślin, zbierzmy górną warstwę podłoża i zastąpmy go świeżym kompostem. Rośliny, które znajdują się w koszach lub ustawione są w miejscach przewiewnych, podlewajmy częściej. Jeżeli decydujemy się na pojemniki gliniane, wówczas namoczmy je przed użyciem i zabezpieczmy od wewnątrz folią, zapobiegniemy w ten sposób szybszemu wysychaniu wody. Wiszące kosze również zabezpieczamy folia, chociaż dużo bardziej efektownie wygląda warstwa mchu torfowca.

Kilka pomysłów

– Niezwykle pięknie prezentuje się Yucca filamentosa w ceramicznym, ciemnym pojemniku na tle kolorowej ściany.
– Verbena bonariensis posadzona razem z trawą Pennisetum villosum posadzone w pojemnikach z terakoty tworzą niezwykłą kompozycję.
– Bardzo dynamiczną kompozycję tworzą pomieszane ze sobą begonie, sur finie oraz lobelia.
– Zagwarantujemy sobie codzienny powie optymizmu tworząc kompozycję z żarnowca miotlistego, bratków oraz narcyzów trąbkowych.

Jakie kwiaty planujecie mieć na balkonie? Ile miejsca możecie na nie przeznaczyć?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSłużebność przesyłu a wynagrodzenie dla właściciela działki
Następny artykułBratki – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here