Najgroźniejszą z chorób jest parch jabłoni wywoływany przez grzyb Venturia inequalis. Objawami tej choroby są plamy na liściach kolory oliwkowozielonego. Później plamy przybierają barwę brunatną. Liście zasychają i opadają. Podobne plamy można zauważyć na owocach jabłoni, które stają się drobne i zniekształcone. Grzybnia parcha jabłoni zimuje na opadłych liściach. Rozwija się w ciągu zimy i wiosną zaczyna infekować pobliskie drzewa.

Zwalczanie parcha jabłoni należy do dość uciążliwych. Bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie drzew przed defoliacją roztworem mącznika. Także w fazie pękania pąków stosujemy opryski preparatami miedziowymi. Niekiedy koniecznym zabiegiem może okazać się wykarczowanie drzew silnie porażonych i wypalenie liści.

Cytosporoza jabłoni objawia się ciemnymi plamami na korze i konarach. Pędy z czasem więdną i zamierają. Najczęściej atakowane są rośliny porażone przez mróz, osłabione i z uszkodzeniami kory. Należy sukcesywnie wycinać porażone pędy, a miejsca cięcia zabezpieczać specjalnymi maściami sadowniczymi.

Bardzo niebezpieczny jest także czarny rak jabłoni powodowany przez grzyb Physalospora obtusa. Objawami są początkowo brunatne plamy na owocach, później ciemniejące. Owoce w konsekwencji gniją i ulegają mumifikacji. Porażenie widoczne jest także na liściach w postaci szarych plam z brunatną obwódką. Porażone owoce należy usuwać z działki, a gałęzie wycinać.

Żółte mozaikowate plamy to objawy Mozaiki jabłoni. W konsekwencji tkanki liści zamierają i opadają z drzew. Drzewa mają zahamowany wzrost, a owoce są znacznie mniejsze. Zwalczanie tej choroby jest bardzo trudne. Dobrze jest już przy zakupie wybierać odmiany odporne na mozaikę jabłoni.

Gdy kora brunatnieje, zapada się i łuszczy, mamy do czynienia z chorobą zwaną zgorzelem kory jabłoni. Porażenie dotyka nawet owoce, które mają gnilne plamy. Porażone części roślin należy usuwać poniżej zmiany chorobowej. Po cięciu oraz zbiorze owoców warto także stosować opryski, a rany zabezpieczać maściami.

Biały nalot na liściach oraz ich zwijanie i w konsekwencji zamieranie to objawy mączniaka jabłoni. Również kwiaty i pędy pokryte są mączystym nalotem. Zaraz po zauważeniu pierwszych objawów należy usuwać porażone części roślin.

Im szybciej zauważymy niepokojące zmiany na naszych roślinach, tym szybciej uda nam się pokonać chorobę i zapobiec porażeniu innych roślin.

Jak unikacie chorób jabłoni? Jakich preparatów używacie i jakie macie swoje sposoby na dbanie o te drzewa? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrada emocjonalna a fizyczna – różnice
Następny artykułJak rozstać się z klasą?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here