Konwalia kwitnie od maja do czerwca i ma prześliczne białe, dzwonkowate kwiaty. Jest rośliną długowieczną i z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie na rabatach, pod drzewami, w doniczkach czy pojemnikach na tarasach i balkonach, jak również w postaci kwiatów ciętych. Rozmnażamy ją poprzez podział kłączy. Dokonujemy tego od połowy października do końca lipca. Kłącza dzielimy na około 12 cm i sadzimy w rozstawie 20 x 10 cm.

Jak sadzimy?

Konwalię majową najlepiej jest sadzić w październiku, zanim jeszcze rozpoczną się pierwsze przymrozki. Wybieramy stanowisko zacienione, najlepiej takie, gdzie cień utrzymuje się przynajmniej przez pół dnia, czyli pod drzewami, obok tarasu lub przy żywopłotach. Kłącza rośliny sadzimy na głębokości około 2 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 20-25 cm, odległość pomiędzy kłączami powinna wynosić około 4 cm. Konwalię rozmnażamy poprzez podział – należy wykopać ją wczesną jesienią lub wiosną, podzielić i posadzić na nowym miejscu.

Jakie wymagania?

Konwalia jest rośliną dość niewymagającą. Warto ją jednak od czasu do czasu zasilić za pomocą zgranulowanego obornika albo kompostu. Jeżeli akurat nie mamy ich pod ręką wystarczy użyć opadłych liści. Podłoże powinno być przepuszczalne, wilgotne i zasobne w próchnicę. W warunkach naturalnych konwalia występuje na stanowiskach leśnych, czyli lekko kwaśnych. Jednak przy odmianach uprawianych w gruncie pH powinno oscylować w granicach 7,0-7,5. Pamiętajmy o cieniu, nadmiar słońca sprawia, że liście konwalii zaczynają brązowieć i wyglądają mało elegancko.

Dla wielbicieli konwalii polecam takie odmiany, jak: „Fortin’s Giant”, „Plena”, „Grandiflora”. Istnieją również odmiany o kwiatach różowych: „Rosea” oraz „Prolificans”. Ta ostatnia odmiana posiada boczne gałązki, na których pojawiają się liczne kwiaty. Prawdziwym jednak unikatem są konwalie o ozdobnych liściach, polecam odmianę „Albostriata” – ma naprawdę urocze kremowe liski.

Konwalia właściwości

Konwalia posiada również duże zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest lekiem nasercowym, zwiększa siłę skurczu. Lekarstwa sporządzone na jej bazie są bardzo dobrze tolerowane przez osoby starsze.

Jakie inne kwiaty planujecie w Waszym ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHortensja – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak przeprowadzić analizę pracy?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here