Hortensja do prawidłowego rozwoju wymaga żyznej próchniczej gleby oraz dużo wody. PH podłoża powinno być kwaśne (4,5- 5,5). Jest to krzew, który preferuje miejsca półcieniste, jednak na stanowiskach słonecznych znacznie obficiej kwitnie. Bardzo źle znosi podłoża ciężkie i gliniaste, zatem jeżeli mamy taką możliwość, unikajmy ich. Kiedy zauważymy, że liście krzewu zaczynają się robić jasnozielone lub żółte oznacza to, że podłoże ma odczyn zasadowy, musimy wówczas wzbogacić go torfem kwaśnym.

Odmiany hortensji

Hortensje dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, a drugą kwitnące na pędach zeszłorocznych (hortensje ogrodowe). Zawiązują one pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną w roku następnym. Zdarza się jednak dość często, że nie zakwitają, powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Pomimo tego, że wiosną pojawiają się liczne pędy, to nie mają one pąków kwiatowych i dlatego roślina nie kwitnie. Zatem, żeby roślina zakwitła, należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.

Cięcie

Kolejnym problemem, przez który hortensja ogrodowa nie zakwita, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, że krzew zakwita na pędach zeszłorocznych musimy uważać, aby podczas zabiegu cięcia nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Nawożenie

Na obfitość oraz jakość kwitnienia ma również wpływ odpowiednie nawożenie. Jeżeli roślinie zabraknie takich pierwiastków, jak fosfor, magnez, azot i żelazo nie zawiążą się pąki kwiatowe i nie będzie ona się prawidłowo rozwijać.

Kolor kwiatów

Nie każdy ogrodnik wie o tym, że sam może regulować kolor kwiatów hortensji, wystarczy jedynie regularnie wpływać na kwasowość podłoża, w którym roślina jest uprawiana. Na ziemiach zasadowych kwiaty są czerwone bądź różowe. Kolor niebieski będzie wynikiem regularnego nawożenia siarczanem amonu i siarczanem potasu. Możemy również podlewać krzew roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu. Polecam również ściółkowanie krzewu kompostem korowym lub torfem wysokim. Żeby kwiaty były czerwone bądź różowe należy stosować nawozy zasadowe, zawierające w swym składzie magnez lub wapń. Uważajmy jednak, aby pH nie przekroczyło 6,2, ponieważ może to doprowadzić do chlorozy liści i zasychania pędów.

Jak rozmnażamy?

Hortensję rozmnaża się poprzez sadzonki zielne. Tniemy je od czerwca do sierpnia. Następnie umieszczamy w inspekcie, w którym spędzą rok. Na grządki wysadzamy nowe sadzonki w drugiej połowie wiosny.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć agencję ubezpieczeniową?
Następny artykułKonwalia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here