Rośliny Oczar pośredni - uprawa

Oczar pośredni – uprawa

-

Roślina może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Niezwykłym atutem są delikatne, pachnące kwiaty. Składają się one z czterech wydłużonych płatków, które są niemal frędzelkowate. Kolor kwiatów początkowo jest żółty, później staje się ciemniejszy. Oczar rozpoczyna kwitnienie zaraz po opadnięciu liści. Najczęściej trwa ono od grudnia do lutego. Jego liście są duże, ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółto, później pomarańczowoczerwono.

Oczary nie należą do roślin trudnych w uprawie. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych i przepuszczalnych. Przed posadzeniem rośliny dobrze jest spulchnić glebę. Można również udoskonalić ją obornikiem, kompostem lub nawozem zielonym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Rośliny należy podlewać regularnie, zwłaszcza w okresie letnim – okresowe przesuszanie może doprowadzić do nekrozy brzegów liści. Są to rośliny dość mrozoodporne, jednak podczas mroźnych zim będą wymagały okrycia. Co kilka lat dobrze jest przeprowadzić cięcie odmładzające. Należy usuwać pędy uszkodzone, porażone lub suche. Rośliny te można rozmnożyć przez sadzonki, odkłady oraz nasiona.

Oczar znajduje zastosowanie jako krzew soliterowy. Polecany jest do ogrodów przydomowych i parków. Wspaniale wygląda pośród innych roślin, a także na tle zielonego trawnika. Ze względu na swój zapach, powinien być lokalizowany blisko miejsc wypoczynkowych oraz tarasów.

Jedną z popularniejszych odmian jest Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) „Diane”. Kwiaty tej odmiany są karminowoczerwone, skupione po kilka. Rozwijają się w lutym i marcu. Krzew ten wymaga osłoniętych i ciepłych stanowisk. Jasnożółte i intensywnie pachnące kwiaty posiada odmiana „Pallida”.

Jednym z najcenniejszych gatunków jest Oczar omszony. Posiada on najbardziej okazałe, dwubarwne kwiaty. Żółte kwiaty z purpurowoczerwonym kielichem posiada Oczar japoński. Jest to najpóźniej kwitnący gatunek oczaru. Kwiaty pojawiają się od stycznia do marca.

Oczar znajduje zastosowanie również jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Przyspiesza gojenie ran, zmniejsza opuchliznę. Stosowany jest w bólach mięśni oraz zmianach skórnych.

Czy znacie inne zdrowotne właściwości oczaru? Czy stosowaliście go kiedyś na swoje dolegliwości? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się zachowywać w miejscach publicznych?

Zachowanie w każdym publicznym miejscu jest podobne. Tak przewiduje savoir-vivre. Jakie dokładnie reguły obowiązują? Kiedy osobę można uznać za dobrze wychowaną?

Zupa truskawkowa – przepis

Sezon truskawkowy zaczyna się w Polsce na przełomie maja i czerwca. Pierwszy truskawkowy głód zaspokajamy zwykle, zjadając michę tych aromatycznych i słodkich owoców bez żadnych dodatków, ale potem przychodzi potrzeba wykorzystania urodzaju w sposób bardziej urozmaicony. Gdy już zatem znudziły ci się truskawki z bitą śmietaną, w czekoladowych czapeczkach, w sałatkach owocowych i warzywnych czy w cieście, możesz spróbować czegoś jeszcze - zupy truskawkowej.

Zobacz też

Sernik czekoladowy – przepis

Serniki to obok makowca i szarlotki jedne z najpopularniejszych i najbardziej ulubionych ciast. Wśród jego smakoszy powstaje coraz więcej pomysłów na łączenie sera z różnymi dodatkami. Jednym z nich jest dodanie do zmielonego twarogu rozpuszczonej czekolady.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: