Poziomki mają ten plus w uprawie, że mogą rosnąć na jednym miejscu niezmiennie prze 5-6 lat. Dlatego też, najważniejszym zabiegiem w ich hodowaniu jest systematyczne zwalczanie chwastów. W przypadku poziomek, które nie wytwarzają rozłogów, chwasty łatwo usunąć za pomocą motyki, w innym przypadku możemy posłużyć się środkami chemicznymi.

Jak rozmnażamy?
Poziomki rozmnaża się głównie z nasion. Rozsadę z łatwością możemy wyprodukować samemu. Nasiona wysiewa się w lutym do skrzynek. Podłoże powinno stanowić mieszankę lekkiej ziemi kompostowej i piasku. Pamiętajmy o obfitym podlewaniu, ale tak aby nie wymyć nasion. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, należy ograniczyć podlewanie. Ponieważ w zbyt wilgotnym podłożu mogą atakować je liczne choroby grzybowe. Siewki należy pikować, zanim pojawią się pierwsze liście.

Już na początku maja możemy rozpocząć przesadzanie na grządki. Odległość między rzędami powinna wynosić 50 cm, a między roślinami w rzędach 15 cm. Pierwsze owoce zaczną się już pojawiać z początkiem lata.

Możemy również wysiać nasiona wiosną lub latem, a pierwsze plony otrzymamy dopiero w następnym roku. Ponadto niektóre poziomki, podobnie jak truskawki wytwarzają rozłogi, dzięki którym możemy je rozmnażać.

Jak sadzić?
Poziomki powinno sadzić się na stanowisku słonecznym, chociaż mogą również rosnąć w półcieniu, jednak owoce są wówczas mniej słodkie i zdecydowanie gorzej wybarwione.
Poziomki wymagają przed sadzeniem nawożenia organicznego. Jeżeli sadzimy je na zagonie, na którym były przedtem uprawiane warzywa na oborniku lub kompoście, wówczas ziemię powinniśmy zasilić gotową mieszanką nawozową lub nawozami fosforowymi (400 g superfosfatu 18%) i potasowymi (300 g siarczanu potasu). Wiosną stosujemy nawóz azotowy.

poziomki

Fot. photoxpress.com

Jeśli nie dysponujemy takim zagonem, wówczas ziemię zasilamy dobrze rozłożonym kompostem w ilości 40-50 kg na 10 m2, a wiosną mieszanką nawozów mineralnych.
Po przekopaniu i starannym usunięciu chwastów ziemię dokładnie zagrabić.

Zagon przygotowujemy na około 2 tygodnie przed sadzeniem. Poziomki uprawiamy w zagonie o szerokości 1,2 m, prowadząc rzędy w poprzek, w odstępach około 30 cm. W rzędzie rośliny sadzimy co 20 cm. Przy sadzeniu nie zaginajmy korzeni i nie umieszczajmy roślin głębiej niż wcześniej rosły w skrzynce. Poziomki, które rosną zbyt głęboko, źle rosną, a posadzone zbyt płytko zasychają i narażone są na przemarznięcie podczas zimy.

Jakie inne owoce planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasza rabata?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaprojektować taras?
Następny artykułPigwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here