Krzewy pigwy uwielbiają podłoże wapienne. Dlatego też najczęściej pojawiają się w lasach oraz na górskich zboczach. Pigwa zakwita w czerwcu, jej kwiaty mają bardzo silną i przyjemną woń. Owoce pojawiają się w październiku. Po zerwaniu, zanim zaczniemy przygotowywać z nich pyszne przetwory, powinny kilka dni poleżeć na parapecie. Aby zapewnić pigwie odpowiednie warunki do wzrostu i prawidłowego, zdrowego owocowania, powinniśmy zadbać, aby podłoże było żyzne i próchnicze. Gleba powinna również posiadać lekko kwaśny odczyn i być zasobna w wodę. Pigwa ma bardzo krótki i płytko osadzony system korzeniowy, dlatego łatwy dostęp do wody gruntowej jest niezbędny. Ważne jest również, aby stanowisko, na którym będzie się znajdował nasz krzew było osłonięte przed wiatrem, zminimalizuje to ryzyko jego wymarznięcia.

Nie polecamy prób rozmnażania pigwy początkującym ogrodnikom i amatorom. Rozmnażanie polega na szczepieniu sadzonek na podkładkach, nie jest to zabieg trudny. Trudne jest natomiast zdobycie odpowiednich odmian, dlatego też jeżeli chcemy powiększyć naszą sadowniczą kolekcję, najlepiej zakupić krzewy w szkółkach.

pigwaFot. sxc.hu

Dużym walorem dekoracyjnym pigwy są kwiaty, które pojawiają się na krzewie, kiedy inne drzewa i krzewy owocowe porę kwitnienia mają już dawno za sobą. Dodatkowo, późnym latem oraz jesienią, na krzewach pojawiają się piękne żółte owoce. Jeżeli ich nie zbierzemy, pozostaną na pędach przez całą zimę. Ciemnozielone liście i oryginalny pokrój zdecydowanie wyróżniają pigwę spośród innych drzew owocowych.

Krzewy pigwy doskonale również sprawdzają się jako trudne do przekroczenia formy żywopłotowe. Drzewka należy sadzić w rzędzie w odstępach około 60 cm. Co roku pędy przycinamy, a cały pokrój formujemy. Dzięki temu pigwa będzie słabiej owocować, jednak stworzy oryginalny żywopłot już po 2-3 latach.

Pigwa w kuchni
Owoce pigwy posiadają oryginalny smak. Są również bardzo bogate w wiele witamin, dzięki czemu stanowią bardzo cenny surowiec podczas przygotowywaniu nalewek, kompotów, galaretek, dżemów i konfitur. W kuchni kaukaskiej, z dodatkiem pigwy podaje się wiele mięs, jak również dodaje ją do kiszonej kapusty i ciast.

Pigwa w medycynie
Preparaty sporządzone na bazie pigwy wykazują działanie: kojące, odmładzające, powlekające oraz rozmiękczające. Stosuje się je również w postaci naparów podczas stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka, jak również stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, hemoroidów i zajadów.

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoziomki – sadzenie, uprawa
Następny artykułJak chronić ogród przed psem?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here