Nieskazitelna zieleń trawników
Jak zapewne każdy z nas miał okazję zauważyć, pod wpływem moczu psów na trawniku tworzą się plamy koloru żółtego. Plamom tym zazwyczaj winne są suki, ponieważ oddają mocz zawsze w tym samym miejscu. Psy z kolei niewielką ilością moczu znakują różne części ogrodu. Jeżeli płaty trawnika zaczynają brązowieć, jest to oznaka, że trawnik w niedługiej przyszłości całkowicie wypadnie. Jedynym sposobem na zapobieżenie temu, jest rozcieńczenie moczu psa, zaraz po jego wydaleniu. Jeżeli jednak jest już za późno i trawa obumiera, należy łysiejący płat obficie podlać i ponownie go obsiać, ewentualnie zastąpić kawałkiem darni o podobnej wysokości.

Bezpieczny warzywnik
Psy uwielbiają kopać w zagonach ze wschodzącymi siewkami. Zakopują tam swoje łupy lub ścigają gryzonie. Aby powstrzymać naszych pupili, należy umocować drewniane ogrodzenie. Dodatkowo, na słupkach dobrze jest posadzić jednoroczne pnącze o jaskrawym kolorze kwiatów; polecamy nasturcję.

pies w ogrodzieFot. sxc.hu

Niewidoczna zapora
Kolejna metoda ma wielu zwolenników, choć wydaje się najbardziej drastyczna spośród wszystkich polecanych. Polega ona ta tym, że niewidoczna linia pod napięciem zniechęca psa lub jakiekolwiek inne zwierzę do przekroczenia wyznaczonych granic (furtki do ogrodu czy warzywniaka). W ten sposób powstrzymuje się również psy przed zbliżeniem do basenu. Psy dotykając przewodu powodują wysłanie przez elektroniczne urządzenie sygnału ostrzegawczego. Zwierzak zostaje odstraszony za pomocą prądu.

Kolczaste bariery
Doskonałym, a dodatkowo bardzo estetycznym sposobem, aby nie wpuszczać psa na teren ogrodu jest posadzenie na jego obrzeżach kolczastych roślin. Nadają się do tego: berberysy, ogniki, mahonia, ostrokrzew, róże lub inne krzewy zaopatrzone w kolce i ciernie. Nie dosyć, że urozmaicimy naszą kolekcję ogrodową w nowe gatunki, to również zapobiegniemy obecności psów na terenie zieleniaka.

Uwaga!

Zadbajmy również o to, aby pojemniki na śmieci były zawsze szczelnie zamknięte, ponieważ zapach psującego się jedzenia może wabić zwierzęta.

Jakiego psa macie? Czy jest ułożony?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPigwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here