Ogród Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

-

Większość roślin preferuje pH podłoża lekko kwaśne lub obojętne ( pH 6,0-7,0). To właśnie w takiej glebie rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy i bakterie, ponadto składniki mineralne są zdecydowanie łatwiej dostępne dla roślin. Spotkać się jednak możemy z roślinami, które preferują podłoże kwaśne (pH 4,0-5,5). Zatem, zanim zabierzemy się za wybór i sadzenie roślin w naszym ogrodzie sprawdźmy najpierw z jakim pH mamy do czynienia.

Jak pobrać próbkę?
Zakładając, że nasz ogród ma ok. 500 m2, należy wykopać w różnych miejscach około 15 dołków, a następnie z każdego pobrać próbkę ziemi. Próbki dokładnie mieszamy, a następnie z tej mieszanki pobieramy szczyptę ziemi do oznaczenia pH. Pamiętajmy, że do badania nie używamy gleby, która była niedawno nawożona, jest zanieczyszczona, kompostowana lub na jej terenie znajdował się skład budowlany.

Jak mierzymy pH?
Za pomocą chemicznego kwasomierza polowego. Posługując się tego typu przyrządem, szczyptę ziemi, którą badamy umieszczamy w probówce lub na specjalnej płytce (w zależności od rodzaju kwasomierza) i mieszamy z odczynnikami chemicznymi, które zostały dołączone do zestawu. Dosłownie po kilku sekundach, kolor naszej próbki się zmieni i wówczas będziemy mogli ową barwę porównać ze skalą i odczytać pH. Taki kwasomierz, możemy zakupić przez internet lub w sklepach z artykułami ogrodniczymi lub geodezyjnymi.

Za pomocą kwasomierza elektronicznego. Takie urządzenie wyposażone jest w metalowy bolec. Umieszczamy go pionowo w podłożu i odczytujemy pH. Podobnie jak w przypadku kwasomierza chemicznego, ten elektroniczny kupimy w tych samych punktach.

Jak zmienić pH gleby?
Obniżamy
Obniżenie pH gleby sprowadza się do jej zakwaszenia. Możemy np. dodać do niej kwaśnego torfu. Jeżeli sadzimy rośliny, które wymagają kwaśnego podłoża, wówczas umieszczamy je w dołkach, w których znajduje się mieszanka torfu lub przekompostowanej kory oraz ziemi ogrodowej. Proporcje, które powinniśmy zachować to 1:1:1. Możemy również zmieszać sam torf i ziemię ogrodową (proporcja 1:1).

Podwyższamy pH
Podwyższając pH gleby wpływamy na jej zasadowość. Możemy to zrobić poprzez zwapnowanie podłoża, poprzez dodanie i zmieszanie z wapnowaną kredą albo nawozem wapniowo-magnezowym. Wapnowanie powtarzamy co 3-4 lata, ponieważ z czasem ilość wapna w podłożu maleje (jest pobierany przez korzenie roślin oraz wypłukiwany z wodą w głąb ziemi).

Ile czasu poświęcacie pielęgnacji ogrodu? Jak duży jest Wasz ogród?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Spinka do krawata – zasady savoir vivre

Spinki do krawatów mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają je za staroświeckie, inni chętnie ozdabiają nimi krawat. Dobrze dobrana spinka może wyglądać gustownie i ozdabiać garnitur.

Jak dobrze obciąć paznokcie?

Jeśli komuś się wydaje, że przy tak prostej czynności, jaką jest obcinanie paznokci, nie można nic zepsuć (lub naprawić), niech przeczyta ten artykuł. Technika obcinania paznokci to nie wymysł stylistek!

Zobacz też

Dolegliwości ciążowe

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przygotowania do macierzyństwa burzą jednak uciążliwe dolegliwości ciążowe. Czy istnieje na nie skuteczny sposób?

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: