Walorem ziół jest fakt, że równie efektownie co rośliny ozdobne wyglądają w ogrodzie, ponadto pięknie pachną i można je dodawać podczas przyprawiania naszych potraw. Wspaniały efekt uzyskamy, obsadzając nimi cały ogród, jak również umieszczając je jedynie na rabatach.

Najlepszym miejscem dla ziół jest miejsce, gdzie wypoczywamy (z uwagi na ich przyjemną woń) lub w pobliżu kuchennego okna. Są to rośliny niezwykle łatwe i przyjemne w uprawie. Urosną nawet w przeciętnym ogrodowym podłożu, ponadto wiele z nich dobrze znosi okresy suszy.

Najlepiej jeżeli posadzimy zioła na stanowiskach słonecznych i zacisznych, osłoniętych od wiatru. Odwdzięczą się nam za to bardziej intensywnym aromatem. Pamiętajmy, że ziół nie powinno się nawozić, zwłaszcza jeżeli dobrze rosną, a ich liście są intensywnie zielone. Taki zabieg może doprowadzić do utraty zapachu.

Środowiskiem naturalnym ziół są zazwyczaj rejony cieplejsze. Zatem nie zapomnijmy o okryciu ich na zimę np. ściółką z liści lub świerkowymi gałązkami.

ziołaFot. sxc.hu

Alternatywą dla ogródków ziołowych na rabatach są pojemniki ustawione na tarasach lub balkonach. W takich przypadkach, kiedy jesteśmy ograniczeni miejscem lub brakiem ogrodu, umieszczamy zioła w doniczkach lub metalowych czy drewnianych pojemnikach i umiejscawiamy na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy, aby i w tym przypadku stanowisko było dobrze nasłonecznione. Nie zapominajmy również o systematycznym podlewaniu.

Zioła, które mogą się znaleźć w naszym ogrodzie:
Zioła do przyprawiania potraw: arcydzięgiel litwor, bazylia wonna, chrzan pospolity, szczypiorek ogrodowy, tymianek właściwy, szałwia lekarska, kminek zwyczajny, kolendra siewna, lebiodka pospolita, koper włoski, lubczyk pospolity, nasturcja większa, ogórecznik lekarski, majeranek ogrodowy, cząber ogrodowy.
Na ziołowe herbatki: szałwia lekarska, rumianek pospolity, pysznogłówka dwoista, fiołek trójbarwny, melisa lekarska, mięta pieprzowa.
Zioła aromatyczne: hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, macierzanka, melisa lekarska, szałwia lekarska, mięta pieprzowa.
Zioła dekoracyjne: arcydzięgiel litwor, arnika górska, czarnuszka siewna, dziewanna wielkokwiatowa, dziurawiec zwyczajny, lawenda wąskolistna, len zwyczajny, macierzanka, lubczyk, naparstnica purpurowa, nasturcja wielka, lubczyk pospolity, ogórecznik lekarski, sadziec purpurowy, ślaz piżmowy, szałwia lekarska, wiesiołek dwuletni, wrotycz pospolity, złocień maruna, żywokost lekarski.

Jakie zioła macie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz ogródek?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zbadać pH gleby domowymi sposobami?
Następny artykułCo na podłogę?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here