Wybierając podłogę do mieszkania warto zastanowić się nad podziałem funkcji w poszczególnych pomieszczeniach i częstotliwością korzystania z nich. Jeżeli mamy salon połączony z tarasem, z którego będziemy często korzystać i spacerować przez niego kilka razy dziennie w butach, lepiej jest pomyśleć nad płytami drewnopodobnymi zamiast prawdziwym naturalnym drewnem – drewniana podłoga szybko nam się zniszczy i będzie wyglądała mało estetycznie. Podobnie sprawa wygląda w holu – drewno, nawet odpowiednio zaimpregnowane będzie niszczało pod wpływem wilgoci, piasku czy błota. Płyty natomiast są dużo bardziej odporne na zniszczenia i przede wszystkim łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Podłoga drewniana jest ciepła, naturalna, miła w dotyku , przyjazna dla oka, ładnie się starzeje, osiada na niej mniej kurzu niż na panelach. Z drugiej jednak strony łatwo ją porysować i poplamić. Pod wpływem wilgoci (lub złego ułożenia) deski mogą się również wybrzuszać i wyginać. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe np. w salonie – deski nie wchodzą w grę.

Podłoga drewnianaŹródło: sxc.hu

Tradycyjne panele podłogowe – największą ich zaletą jest niska cena, są również dużo bardziej trwałe niż deski, jednak po dłuższym czasie używania – widać coraz więcej łączeń między panelami. Osiada na nich bardzo dużo kurzu.

Panele
Źródło: photoxpress.com

Wykładzina – idealna do sypialni (gdzie często chodzi się boso) lub do pokoju dziecka. Jest ciepła, miękka, przyjemna w dotyku . Nieprawdziwa jest informacja o tym, że wykładzina z krótkim włosem jest łatwiejsza do utrzymania w czystości od tej z włosem długim. Łatwość sprzątania zależy bardziej od jakości materiału niż od jego długości. Jeśli zależy nam na tym, aby wykładzina była elastyczna i bardziej miękka – warto ułożyć pod nią maty izolujące (dostępne np. w sklepach KOMFORT).

Wykładzina

Źródło: sxc.hu

Podłoga z płyt jest najbardziej trwała i odporna na uszkodzenia, wilgoć, chemię używaną do sprzątania. Idealnie nadaje się do zastosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Nadaje się właściwie do wszystkich pomieszczeń, jednak najbardziej preferowane to hol, łazienka, kuchnia, taras – miejsca o dużym natężeniu ruchu i tzw. pomieszczenia mokre.

Podłóga z płytekŹródło: photoxpress.com

Kamień – pięknie wygląda, jednak jest dość drogi. Łatwo również przyjmuje niektóre substancje, a powstałe plamy są trudne do usunięcia – w niektórych typach wnętrz, może to być jednak zaletą. Wnętrza z kamienną podłogą wyglądają bardzo efektownie, najczęściej taka podłoga stosowana jest w pomieszczeniach pełniących funkcję reprezentacyjną.

Kamienna posadzkaŹródło: sxc.hu

Co położyć na podłogę? – Zobacz film Leroy Merlin:

W jakim stylu chcecie urządzić swoje mieszanie? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgródek ziołowy – jak pielęgnować?
Następny artykułJak zaadaptować strych na mieszkanie?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here