Na poddaszu możemy zaaranżować gabinet z biblioteką, garderobę, siłownię, pracownię malarską, pokój gościnny, dodatkową łazienkę czy pokój nastolatka (któż z nas nie marzył w dzieciństwie o pokoju na poddaszu…).

Adaptacja strychuŹródło: sxc.hu

Urządzenie poddasza może stanowić kłopot, jeśli mamy zbyt dużo skosów – trudno wówczas ustawić meble. Właściwie przestrzeń użytkowa poddasza jest duża mniejsza od powierzchni podłogi ze względu na skosy i trudnodostępną przestrzeń pod nimi. W zależności, wg której normy jest to rozpatrywane, przestrzeń użytkową poddasza liczymy następująco:

– poniżej 1,40m nie liczy się jej jako powierzchni użytkowej, jest to przestrzeń trudnodostępna
– od 1,40 do 2,20m liczy się w 50%
– powyżej 2,20m liczy się w całości (100%).

W związku z powyższym dobrym rozwiązaniem jest postawienie ściany g-k na granicy 1,40m – poniżej tej wysokości, ciężko jest nawet taką przestrzeń posprzątać.

Od 1,40m wzwyż możemy dużo swobodniej aranżować wnętrze – poprzez półki, regały, szafy, długie i niskie donice z kwiatami. W ten sposób wykorzystamy każdy fragment poddasza. Stanie się ono również bardziej dostępne i funkcjonalne.

Najlepiej kiedy zostawimy przestrzeń poddasza otwartą, aranżując jako jedno pomieszczenie, bez dodatkowych ścian działowych.

Strych jako mieszkanie - przestrzeń otwartaŹródło: sxc.hu

Podczas aranżacji poddasza najtrudniejszym elementem jest wybór oświetlenia – chyba, że mamy podwieszany sufit, wtedy nie ma z tym żadnego kłopotu. Jeśli mamy problem z zamontowaniem klasycznych żyrandoli i kinkietów, dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie systemowe – zestaw szyn lub korytarzy elektrycznych, z których zwisają np. małe reflektory.

Szyny mają różne wymiary, możemy z nich stworzyć również układ zamknięty w kształcie prostokąta, szyny mogą także krzyżować się wzajemnie. Dzięki takiemu oświetleniu możemy ładnie wyeksponować i podświetlić skośny sufit. Oświetlenie systemowe często stosuje się np. w loftach lub galeriach.

Jeśli zaś chodzi o kolorystykę – unikajmy ciemnych kolorów, które mogą przytłoczyć wnętrze. Na poddaszu jest dużo zakamarków, ciemnych kątów, skosów, dlatego też starajmy się jak najbardziej rozjaśnić to pomieszczenie. Wtedy będzie odbierało się je jako bardziej ciepłe i przytulne.

Zobacz ciekawe realizacje – Video Inspiracje Leroy Merlin:

Jak jest metraż Waszego strychu? W jakim stylu planujecie go urządzić?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo na podłogę?
Następny artykułAranżacja okien – firany, zasłony

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here