Możliwe jest również podjęcie decyzji o dobudowaniu drugiego, mniejszego tarasu. Osobom, które marzą o śniadaniu pod chmurką, polecam zaplanowanie tarasu po stronie południowo-wschodniej budynku. Osoby, które z kolei cenią sobie długie wieczorne biesiadowanie, powinny umieścić taras po stronie zachodniej.

Każdy z nas marzy również o intymności oraz odcięciu się od spojrzeń wścibskich przechodniów oraz sąsiadów. Takie zabezpieczenie będą stanowiły odpowiednie przesłony. Mogą to być kratki na pnącza, maty, panele drewniane lub murki. Podczas projektowania kształtu oraz wymiarów tarasu pamiętajmy, aby zachować miejsce na komplet mebli wypoczynkowych.

Minimalne pole, powinno mieć wymiary 2,5 x 2,5 m. Ważna jest również nieskrępowana komunikacja. Szerokość przejścia powinna wynosić przynajmniej 90 cm. Jeżeli planujemy kominek lub grill, również zadbajmy o odpowiednią przestrzeń. Takie elementy powinny znajdować się w odległości przynajmniej 1,4 m od miejsca, gdzie znajduje się stół. Niestety tego typu budowle, są ciężkie i bardzo często zdarza się, że wymagają dodatkowego fundamentu.

Dodatkowym atutem tarasu jest wykorzystanie miejsca, gdzie będzie można się opalać. Dlatego też należy również przewidzieć miejsce na leżak oraz donice z kwiatami czy też źródło mini basenu.

Wyjście na taras projektowane jest zazwyczaj w pobliżu salonu. Jednak wielokrotnie w swej praktyce przekonałam się, że równie doskonałym i dobrym pomysłem jest taras znajdujący się obok kuchni czy też jadalni. Zdecydowanie usprawni to obsługę podczas przyjęć ogrodowych czy też rodzinnych obiadów.

Nie zapomnijmy również o przynajmniej częściowym zadaszeniu tarasu, wymusza to przede wszystkim zmienna aura, która panuje w naszym klimacie. Takie zadaszenie umożliwia również odpoczynek na świeżym powietrzu, również podczas deszczowych dni. Najlepiej, jeśli fragment tarasu znajdzie się w cieniu rzucanym przez budynek. Stałe zadaszenie warto również uzupełnić ażurowym, które przyniesie ulgę podczas upałów (zwłaszcza od strony południowej i zachodniej). Podobną funkcję spełnia również markiza. Ponadto osłonięcie tarasu przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych spełnia również jeszcze jedną funkcję, a mianowicie przedłuża jego żywot.

Kolejnym dobrym pomysłem jest zamontowanie nad tarasem lub na bocznych ścianach sztucznego oświetlenia. Nawet jeżeli taras będzie całkowicie ukryty pod zadaszeniem, możemy posłużyć się specjalnymi oprawami, które są przeznaczone do zewnętrznego montażu.

W jakim stylu jest urządzony Wasz dom? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić przyjęcie w ogrodzie?
Następny artykułPoziomki – sadzenie, uprawa

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here