Można je powiem przyrządzić na deser, oblewając ciastem takim jak do naleśników i smażąc. Ponadto kwiaty robinii pięknie i bardzo intensywnie pachną, przyciągając tym samym wiele owadów takich jak pszczoły czy motyle. Warto jest ją zatem umieścić w naszych nasadzeniach ogrodowych. Okres kwitnienia przypada na końcówkę maja i czerwiec. Liście robinii białej ułożone są naprzeciwlegle i mają jajowaty kształt. Niestety opadają na zimę, jednak od wiosny do późnej jesieni cieszą nas wzrok swą złocistą barwą. Robinia biała dorasta nawet do 7m wysokości a średnica jej pnia może wynosić w skrajnych przypadkach nawet 3m. Jej piękny pokrój oraz zapach kwiatów bardzo często fascynuje nawet najbardziej wymagających hodowców.

Gleba pod robinie białą powinna być pulchna. Ponieważ korzenie tego drzewa bardzo szybki, mocno i intensywnie rozrastają się. Podłoże powinno być również niewielkie, jednak nie suche. Dużym plusem uprawie robinii białej, jest fakt że nie potrzebuje ona do swojego prawidłowego rozwoju gleby żyznej. Ponadto, stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, jednak jeżeli umieścimy nasze drzewo w miejscu półcienistym, nie powinniśmy się przejmować, ponieważ z praktyki wiem, że poradzi sobie ona i z takim miejscem. Robinia jest roślina mrozoodporną, zatem nie musimy jej w żaden szczególny sposób przygotowywać na okres zimowy.

Jest to bardzo popularna roślina w nasadzeniach parkowych. Możemy ją spotkać przy alejkach jak i przy drogach. W ogrodach powinna rosnąc jako samotnik czyli pojedynczo. Jednak doskonale i bardzo oryginalnie wygląda w kompozycji z cieniolubnymi roślinami bylinowymi, które są oczywiście niskiego wzrostu. Idealnie sprawdza się również jako roślina przynosząca nam odrobinę cienia, w upalne dni. Dużą zaletą robinii są jej małe wymagania, zatem bardzo dobrze nadaje się na stanowiska, na których nie mogą rosnąc inne drzewa, głównie przez swoje wygórowane wymagania. Dlatego też bardzo często wykorzystywana jest w nasadzeniach obok bloków na osiedlach i domków jednorodzinnych.

Jakie inne kwiaty rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierwiosnek – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak czytać informacje z bilansu przedsiębiorstwa?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here