Pierwiosnki preferują stanowiska półcieniste. Jeżeli chcemy, zapewnić im jak najlepsze warunki, powinniśmy te kwiaty sadzić w miejscach, gdzie w okresie wiosennym docierają do nich promienie słoneczne zaś latem mają zapewniony cień (np. pod drzewami liściastymi). Jeżeli jednak nie mamy zbyt dużego wyboru, a w naszym ogrodzie praktycznie nie ma cienia, wówczas sadźmy jedynie pierwiosnki gruzińskie, lekarskie, bezłodygowe i kwieciste. Jednak nie zapominajmy, aby zapewnić im stale wilgotne podłoże. W uprawie pierwiosnków gleba powinna być dość ciężka. Doskonale sprawdza się podłoże gliniaste z dużą zawartością próchnicy i wilgotne. W przypadku odmian pierwiosnków omącznionych, japońskich, kwiecistych i Beese’a należy zastosować podłoże z dużą zawartością wapnia, a w przypadku pierwiosnka zarzyczkowatego podłoże lekkie i ubogie w wapń.

Praktycznie wszystkie odmiany tych kwiatów bardzo źle znoszą suszę. Ważne jest zatem, aby stale i obficie je podlewać. Jednak, niektóre z pierwiosnków np. pierwiosnek omączniony oraz pierwiosnek Vila, są wrażliwe na nadmiar wody. Wymagają sadzenia w glebach przepuszczalnych i najlepiej na rabatach podwyższonych.

Pierwiosnki, nie tracą swych liści w okresie bezśnieżnych i mroźnych zim. Są zatem narażone na przesuszenie i przemarznięcie. Dlatego też jesienią należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej okryć je torfem, suchymi liśćmi lub korą. Szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie odmian bardzo wrażliwych na mróz tj. pierwiosnka bezłodygowego oraz starsze egzemplarze pierwiosnka ząbkowanego Viala.

Jak rozmnażamy i kiedy siejemy?

Pierwiosnki najlepiej rozmnażać jest poprzez podział kęp. Dokonuje się tego na przełomie maja i czerwca. Większość gatunków, możemy rozmnażać również poprzez wysiew nasion. Jest to metoda, która idealnie sprawdza się, kiedy mamy do czynienia z pierwiosnkiem lekarskim i omszonym. Przed wysianiem, nasiona należy przechłodzić. Pojemnik w którym się znajdują umieszczamy na zewnątrz i przekracza temperaturę zerową. Dotyczy to głownie pierwiosnków: gruzińskiego, bezłodygowego oraz wyniosłego. Pierwiosnek gruziński może kiełkować dopiero po dwóch sezonach wegetacyjnych. W przypadku pierwiosnka nasiona powinniśmy wręcz przemrozić. Pierwiosnek ząbkowany spokojnie możemy rozmnażać poprzez sadzonki korzeniowe. Najlepszym do tego okresem są miesiące od grudnia do maja.

Nasionka należy wysiewać jesienią od września do listopada. Natomiast gatunki pierwiosnków omącznionych oraz zarzyczkowatych wysiewamy zaraz po zbiorze nasion. Od lutego do kwietnia, możemy siać nasionka pierwiosnka bezłodygowego oraz wyniosłego.

Jakie inne rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOstrokrzew – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułRobinia biała – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here