Rodzina roślin wrzosowatych jest bardzo rozbudowaną grupą roślin i spośród gatunków, które do niej należą, wyróżniamy takie rośliny jak:

Wrzosy

Wrzos

Źródlo: photoxpress.com

Wrzośce

Wrzosiec

Źródło: sxc.hu

Azalie

Azalia
Źródło:photoxpress.com

Kamelie

Kamelia

Źródło: Photoxpress.com

Pierisy

Pieris

Źródło:sxc.hu

Borówki

Borówka

Źródło: sxc.hu

Warunki

Wszystkie powyższe rośliny wymagają kwaśnego i świeżego podłoża. Ponadto, dobrze jest sadzić je grupowo, wówczas będą się wzajemnie wspierać poprzez wytworzenie specyficznego mikroklimatu. Warto również umiejscowić w towarzystwie roślin wrzosowatych konkretne gatunki drzew i krzewów, które poprzez swoje opadłe liście i igliwo dodatkowo zakwaszają podłoże i wzbogacają je substancjami pokarmowymi. Takie gatunki drzew to: klon palmowy, sosny, metasekwoje, choina kanadyjska, daglezja, jodła, dęby, laurowiśnia, ostrokrzewy, derenie chińskie, ozdobne śliwy i wiśnie. W towarzystwie tych drzew rośliny wrzosowate będą bardzo dobrze rosnąć.

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki z rodziny Ericaceae (wrzosowatych), wymagają kwaśnego podłoża oraz stanowiska półcienistego, optymalnie wilgotnego. Bardzo ważne jest, aby zawsze odprowadzać nadmiar gromadzącej się wody, jeżeli to zaniedbamy, korzenie mogą gnić, a cała roślina usychać. Szczególnie narażone są na to magnolie, często sadzone w towarzystwie azalii.

Wrzosowate są bardzo wrażliwe na przymrozki, szczególnie w okresie bezśnieżnych zim, zatem należy je pieczołowicie okrywać, np. gałązkami drzewek iglastych lub słomą.

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne rododendronów i wrzosowisk nie są trudne, pod warunkiem, że przy sadzeniu wybraliśmy dla nich odpowiednie stanowisko i zagwarantowaliśmy odpowiedni dopływ światła. Jeżeli jednak podłoże okaże się zbyt zasadowe, wówczas liście zaczynają żółknąć i pojawia się tzw. chloroza (jest to zjawisko spowodowane nieodpowiednim odczynem gleby, w której znajduje się roślina). Jeżeli objawy chlorozy staną się bardzo poważne, wówczas zalecane jest przeniesienie rośliny w inne miejsce. Przy słabszych objawach wystarczy jedynie zastosować wieloskładnikowy nawóz zakwaszający do podłoża; dla różaneczników oraz borówek polecam Florvit.

Uwaga!

Wrzosy będą bardzo ładnie i estetycznie wyglądać, jeżeli co roku będziemy korować podłoża wokół roślin.

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJodła koreańska – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułOrzech włoski i leszczyna – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here