Drzewa orzechów włoskich i leszczyny są gatunkami bardzo mało wymagającymi pod kątem żyzności gleby. Będą dobrze rosły i owocowały prawie na wszystkich typach podłoża. Unikajmy jednak gleb podmokłych, bardzo lekkich – suchych i piaszczystych oraz słabo przepuszczalnych. Zdecydowanie lepiej będą owocować na glebach żyznych, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych, zasobnych w próchnicę oraz wapń i ciepłych. Mogą to być np. ziemie brunatne, gliniasto-piaszczyste, rędziny lub lessy. Odczyn podłoża powinien oscylować w granicach 6,0-7,0. Stanowisko, na którym będzie rósł nasz orzech, powinno być również ciepłe, osłonięte od silnych wiatrów. Jeżeli mamy taką możliwość umieśćmy drzewo na wystawie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. Unikajmy jednak wystawy południowej w przypadku terenów bardzo pochylonych, ponieważ występuje tam bardzo duża amplituda temperatur pomiędzy dniem, a nocą. Jest to bardzo groźne w okresie przedwiośnia, ponieważ może spowodować przemarznięcie drzew, które są bardzo mało odporne na przymrozki.

Orzech laskowy
Źródło: photoxpress.com

Sadzenie

Orzechy włoskie, jak i leszczyny bardzo wcześnie rozpoczynają swój okres wegetacji, dlatego też najlepiej jest je sadzić w okresie jesiennym. Możemy je również sadzić wiosną, jednak w przypadku przedłużającej się suszy będziemy musieli drzewko podlewać samodzielnie. Sadzonki najlepiej kupić w szkółce, zwróćmy uwagę czy system korzeniowy, jak i część nadziemna są dobrze rozwinięte i nie przesuszone. Rośliny sadzimy 6 cm głębiej niż rosły w szkółce. Jesienią usypujemy wokół sadzonki kopczyk, tak aby zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem. Wiosną kopczyki rozrzucamy, a wokół drzewa tworzymy „misę”, zabieg taki ułatwia zatrzymywanie wody w podłożu. Możemy również rozłożyć ściółkę z obornika, kompostu lub torsu. Jeżeli posłużymy się obornikiem, to po rozłożeniu przykrywamy go ziemią, ponieważ rozkładający się amoniak mógłby poparzyć liście.

orzech włoski

Źródło: photoxpress.com

Nawożenie

Najważniejszymi składnikami podczas nawożenia powinny być: magnez, wapń, potas, bor (jest bardzo ważny w procesie prawidłowego wzrostu organów generatywnych, jak również wpływa na prawidłowe zawiązywanie owoców) oraz azot (głównie w pierwszych latach po posadzeniu). Możemy zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne o spowolnionym działaniu. Wówczas zasilamy drzewo jedynie wiosną i do kolejnego sezonu mamy już spokój.

Cięcie

Orzechów włoskich nie przycinamy w ogóle. Leszczynę, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, formujemy w krzew lub pozostawiamy w formie drzewa. Jest to drzewo, które możemy wykorzystać np. do stworzenia żywopłotu.

Jakie inne drzewa planujecie w swoim ogrodzie? Jak duży będzie Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRośliny wrzosowate – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak założyć agencję reklamową?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here