Jest to drzewo wolnorosnące. Ma regularną, stożkowatą koronę. Naturalne pochodzenie jodły to południowa Korea. Do Europy przywędrowała dopiero około 1900 roku. W klimacie, jaki oferuje jej Polska, dorasta do około 8-10 metrów i szerokości około 6 metrów. W przeciwieństwie do innych iglaków jodła zawiązuje swoje przepiękne kolorowe szyszki bardzo szybko (nawet w ciągu kilku pierwszych lat życia). Szyszki mają długość około 4-7 cm, młode są niebiesko- fioletowe, po dojrzeniu brązowieją i pokrywają się żywicznymi sokami. Igły jodły są ciemnozielone i błyszczące, dorastają do 2 cm długości, a pod spodem mają biały nalot. Jest to drzewo, które idealnie nadaję się na drzewko bożonarodzeniowe, ponieważ jest bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki, aniżeli sosna czy świerk.

Jakie wymagania?

Jodła koreańska jest drzewem, które lubi stanowiska wilgotne i słoneczne, ewentualnie delikatnie zacienione. Jest to roślina, która idealnie nadaje się do uprawy w małych ogródkach, głównie z racji swojego wolnego wzrostu. Ponadto, jest to gatunek całkowicie odpory na mrozy. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów, a podłoże żyzne i wilgotne.

Pielęgnacja oraz zwalczanie chorób i szkodników

Jodła, podobnie jak inne iglaki, co roku pozbywa się swoich starych igieł, zazwyczaj tych trzyletnich. Igły te opadają jesienią zawsze wewnątrz korony, dlatego też ogrodnicy nie zawsze to zauważają. Jeżeli jednak igły zaczną odpadać na wierzchołku drzewa, a proces ten jest masowy, oznacza to, że mamy do czynienia z groźną dla drzewa chorobą. Jej sprawcami są grzyby, które żerują również na borówkach amerykańskich. W celu wyleczenia rośliny należy ją spryskiwać 2-3 razy co 2-3 tygodnie odpowiednimi preparatami grzybobójczymi (np. Baycor).

Inną przyczyną, dla której igły mogą żółknąć są mszyce. Niestety walka z tymi szkodnikami jest długa i trudna. Wiosną, kiedy temperatura wynosi ok. 10st. C, opryskujemy pędy Promanalem, a w połowie maja Fastac’em. Nie zaszkodzi również, jeżeli w połowie maja podlejemy drzewko 20 ml Previcura. Jest to środek, który pochłonięty przez jodłę działa systemicznie na szkodniki i zarodniki grzybowe. Pamiętajmy, że zanim użyjemy konkretnego preparatu, należy wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją, środek rozcieńczyć, a na koniec dodać do niego odrobinę płynu powierzchniowoczynnego (np. płynu do mycia naczyń).

Jakie inne drzewa planujecie w swoim ogrodzie? Jak duży będzie Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBrzoza – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułRośliny wrzosowate – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here