Rośliny Sumak octowiec - pielęgnacja i uprawa

Sumak octowiec – pielęgnacja i uprawa

-

Roślina osiąga wysokość od 3 do 6 m. Jej pędy są widlaste, grube i owłosione na brązowo. Sumak charakteryzuje się stosunkowo krótkim pniem. Posiada liście złożone, głęboko powcinane i delikatne. Liście przebarwiają się na jaskrawoczerwone lub pomarańczowe jesienią. Są pierzastozłożone z 11-27 listków. Na końcach pędów znajdują się bardzo ozdobne stożkowate, purpurowoczerwone kwiatostany, imitujące szyszki. Pojawiają się one u egzemplarzy męskich. Sumak charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, ale także krótkowiecznością. Kora jego jest lekko chropowata, pomarańczowa lub ciemnobrązowa. Zawiera sok mleczny.

Sumak octowiec dobrze rośnie na wszystkich glebach, zwłaszcza piaszczystych i jałowych. Przed posadzeniem rośliny glebę można przekopać oraz oczyścić. Do prawidłowego rozwoju wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie, odporny na przymrozki. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Z łatwością znosi także zanieczyszczenia powietrza. Sumak jest także odporny na szkodniki i choroby. Należy do tzw. „żelaznych roślin”. Aby rósł zdrowo, wymaga jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim. Sumaki nie wymagają przycinania korony.

Jedną z popularniejszych odmian jest Sumak octowiec (Rhus typhina) „Dissecta”. Odmiana ta osiąga wysokość 3-4 m, jest za to bardzo szeroka. Przy sadzeniu należy uwzględnić jej szerokość, pozostawiając dużo miejsca z każdej strony. Roślina ta ma bardzo małe wymagania glebowe.

Sumak octowiec znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, nasadzeniach miejskich. Cechuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika. Szczególnie dekoracyjny staje się zimą. Polecany jest zarówno do małych, jak i do dużych ogrodów. Idealnie rośnie w miejscach trudno dostępnych. Jest także polecany do obsadzania dużych donic.

Jedyną wadą tej rośliny są bardzo często pojawiające się odrosty korzeniowe, trudne do zwalczenia. Skuteczne może się tu okazać jedynie regularne koszenie trawnika. Minusem może okazać się również płytki system korzeniowy sumaka. W czasie silnych wiatrów roślina może zostać wywrócona. Bardzo istotny jest fakt, że sumak jest rośliną trującą. Należy więc unikać sadzenia jej w ogrodach, gdzie są dzieci, również w pobliżu placów zabaw.

Czy hodujecie sumaka? Gdzie sprawdza się najlepiej? Czy jego hodowla jest wg Was wymagająca? Wypowiedzcie się!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można odziedziczyć konto bankowe?

Dziedziczenie rachunku bankowego jako tako nie jest możliwe. Nie będziemy mogli odziedziczyć konta. Po śmierci klienta, wygaśnie umowa o jego prowadzenie. Możemy jednak z całą pewnością odziedziczyć znajdujące się na nim środki. O tym, kto będzie miał prawo je wypłacić, w jakiej kwocie i za pomocą jakich dokumentów, mówi prawo bankowe.

Jak ograniczyć prawa rodzicielskie?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej ma służyć tylko i wyłącznie dobru dziecka. Niestety, często instytucja ta jest wykorzystywana jako możliwość porachunków pomiędzy byłymi małżonkami i próba ochrony własnych interesów rodzica kosztem dziecka. W jaki sposób wystąpić o ograniczenie władzy rodzicielkiej?

Zobacz też

Jak zrobić kolczyki z filcu? Krok po kroku

Filc jest bardzo ciekawym materiałem do tworzenia biżuterii. Jego plastyczność i dostępna szeroka gama kolorystyczna dają twórcom niemalże nieograniczone niczym, poza chęciami i odrobiną czasu, możliwości.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: