Rośliny Sumak octowiec - pielęgnacja i uprawa

Sumak octowiec – pielęgnacja i uprawa

-

Roślina osiąga wysokość od 3 do 6 m. Jej pędy są widlaste, grube i owłosione na brązowo. Sumak charakteryzuje się stosunkowo krótkim pniem. Posiada liście złożone, głęboko powcinane i delikatne. Liście przebarwiają się na jaskrawoczerwone lub pomarańczowe jesienią. Są pierzastozłożone z 11-27 listków. Na końcach pędów znajdują się bardzo ozdobne stożkowate, purpurowoczerwone kwiatostany, imitujące szyszki. Pojawiają się one u egzemplarzy męskich. Sumak charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, ale także krótkowiecznością. Kora jego jest lekko chropowata, pomarańczowa lub ciemnobrązowa. Zawiera sok mleczny.

Sumak octowiec dobrze rośnie na wszystkich glebach, zwłaszcza piaszczystych i jałowych. Przed posadzeniem rośliny glebę można przekopać oraz oczyścić. Do prawidłowego rozwoju wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie, odporny na przymrozki. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Z łatwością znosi także zanieczyszczenia powietrza. Sumak jest także odporny na szkodniki i choroby. Należy do tzw. „żelaznych roślin”. Aby rósł zdrowo, wymaga jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim. Sumaki nie wymagają przycinania korony.

Jedną z popularniejszych odmian jest Sumak octowiec (Rhus typhina) „Dissecta”. Odmiana ta osiąga wysokość 3-4 m, jest za to bardzo szeroka. Przy sadzeniu należy uwzględnić jej szerokość, pozostawiając dużo miejsca z każdej strony. Roślina ta ma bardzo małe wymagania glebowe.

Sumak octowiec znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, nasadzeniach miejskich. Cechuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika. Szczególnie dekoracyjny staje się zimą. Polecany jest zarówno do małych, jak i do dużych ogrodów. Idealnie rośnie w miejscach trudno dostępnych. Jest także polecany do obsadzania dużych donic.

Jedyną wadą tej rośliny są bardzo często pojawiające się odrosty korzeniowe, trudne do zwalczenia. Skuteczne może się tu okazać jedynie regularne koszenie trawnika. Minusem może okazać się również płytki system korzeniowy sumaka. W czasie silnych wiatrów roślina może zostać wywrócona. Bardzo istotny jest fakt, że sumak jest rośliną trującą. Należy więc unikać sadzenia jej w ogrodach, gdzie są dzieci, również w pobliżu placów zabaw.

Czy hodujecie sumaka? Gdzie sprawdza się najlepiej? Czy jego hodowla jest wg Was wymagająca? Wypowiedzcie się!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zdobyć pieniądze na świąteczne zakupy?

Czas poświąteczny to okres kiedy galerie i centra handlowe chcąc znów ugościć swoich klientów rozpoczynają wyprzedaże. Znów rzucamy się w zakupowe szaleństwo. Odwiedzając nasze ulubione sklepy mimo malejących cen może okazać się, że nie stać nas po świętach na wszystko co nam się spodoba. Święta były przecież okresem wzmożonych wydatków, a na ostatnie dni roku niektórym z nas mogło już nie wystarczyć pieniędzy.

Co to jest rękojmia?

Przepisy rękojmi za wady fizyczne rzeczy mają zastosowanie do umów sprzedaży zawieranych przez przedsiębiorców (strony umowy są przedsiębiorcami) lub pomiędzy osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoba fizyczna nabywając od innej rzecz ma prawo żądać uczciwości sprzedającego, który nie powinien ukrywać wad fizycznych tej rzeczy. Najczęściej przepisy dotyczące rękojmi mają zastosowanie przy sprzedaży używanego samochodu lub mieszkania, które okazały się wadliwe.

Zobacz też

Jak zapomnieć o zdradzie żony lub męża?

Zdrada małżeńska to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Osoby zdradzone czują się nie tylko oszukane, ale także poniżone. Zdrada jest bowiem odbierana przez kobiety jako odrzucenie ich kobiecości, zaś mężczyźni widzą w niej swoją męską porażkę. Jak zatem zapomnieć o zdradzie?

Zdrowy kręgosłup u dziecka i jak go zapewnić dzięki regulowanym meblom dla dzieci

Dostrzegasz u swojego dziecka problemy z postawą? Poznaj przyczyny powstawania wad postawy, ich skutki zdrowotne oraz dowiedz się, jakie...

Jak wybrać perfumy idealne dla siebie?

W jednym z filmów Marilyn Monroe zaśpiewała, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, ale do tego stwierdzenia na pewno...

Może Cię zainteresuje: