Rośliny Sumak octowiec - pielęgnacja i uprawa

Sumak octowiec – pielęgnacja i uprawa

-

Roślina osiąga wysokość od 3 do 6 m. Jej pędy są widlaste, grube i owłosione na brązowo. Sumak charakteryzuje się stosunkowo krótkim pniem. Posiada liście złożone, głęboko powcinane i delikatne. Liście przebarwiają się na jaskrawoczerwone lub pomarańczowe jesienią. Są pierzastozłożone z 11-27 listków. Na końcach pędów znajdują się bardzo ozdobne stożkowate, purpurowoczerwone kwiatostany, imitujące szyszki. Pojawiają się one u egzemplarzy męskich. Sumak charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, ale także krótkowiecznością. Kora jego jest lekko chropowata, pomarańczowa lub ciemnobrązowa. Zawiera sok mleczny.

Sumak octowiec dobrze rośnie na wszystkich glebach, zwłaszcza piaszczystych i jałowych. Przed posadzeniem rośliny glebę można przekopać oraz oczyścić. Do prawidłowego rozwoju wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie, odporny na przymrozki. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Z łatwością znosi także zanieczyszczenia powietrza. Sumak jest także odporny na szkodniki i choroby. Należy do tzw. „żelaznych roślin”. Aby rósł zdrowo, wymaga jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim. Sumaki nie wymagają przycinania korony.

Jedną z popularniejszych odmian jest Sumak octowiec (Rhus typhina) „Dissecta”. Odmiana ta osiąga wysokość 3-4 m, jest za to bardzo szeroka. Przy sadzeniu należy uwzględnić jej szerokość, pozostawiając dużo miejsca z każdej strony. Roślina ta ma bardzo małe wymagania glebowe.

Sumak octowiec znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, nasadzeniach miejskich. Cechuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika. Szczególnie dekoracyjny staje się zimą. Polecany jest zarówno do małych, jak i do dużych ogrodów. Idealnie rośnie w miejscach trudno dostępnych. Jest także polecany do obsadzania dużych donic.

Jedyną wadą tej rośliny są bardzo często pojawiające się odrosty korzeniowe, trudne do zwalczenia. Skuteczne może się tu okazać jedynie regularne koszenie trawnika. Minusem może okazać się również płytki system korzeniowy sumaka. W czasie silnych wiatrów roślina może zostać wywrócona. Bardzo istotny jest fakt, że sumak jest rośliną trującą. Należy więc unikać sadzenia jej w ogrodach, gdzie są dzieci, również w pobliżu placów zabaw.

Czy hodujecie sumaka? Gdzie sprawdza się najlepiej? Czy jego hodowla jest wg Was wymagająca? Wypowiedzcie się!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tosty z piekarnika – przepisy

Tosty z pieca mogą stanowić odmianę w przyrządzaniu kromek tostowego chleba. Ilość użytych składników do zapiekania jest nieograniczona, może jedynie ograniczeniem wynikającym z wielkości kromki.

Dom jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

Banki oferujące kredyty konsolidacyjne przychylnie odnoszą się do tych klientów, którzy mogą zadeklarować jakąś formę zabezpieczenia zobowiązań. Niektóre z nich wręcz uzależniają pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego od wniesienia stosownego zabezpieczenia w postaci mienia ruchomego (na przykład samochód) lub nieruchomości. Oczywiście takie rozwiązanie nie cieszy się popularnością wśród klientów, co w pewnym sensie jest trudno wytłumaczalne. Zapewne nie wszyscy kredytobiorcy zdają sobie sprawę z faktu, że decydując się na zaciągniecie zobowiązanie nie zabezpieczonego poprzez jakikolwiek składnik swojego mienia tak czy inaczej narażają się na konsekwencje sprawnej egzekucji komorniczej.

Zobacz też

Pasta do zębów – jaką wybrać?

Pasta do zębów jest środkiem czyszczącym znanym od wieków. Kiedyś do mycia zębów używano popiołu obecnie mamy do wyboru wiele różnych past. Wszystkie mają odmienne działania, ale są pewne składniki, które powinna mieć każda.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: