Trzeba oczywiście zadbać, by towarzysząca nam w medytacji czy ćwiczeniach muzyka była odpowiednio dobrana i faktycznie wspierała podejmowane przez nas działania, zamiast dekoncentrować i przeszkadzać. Jak ją dobrać? Standardowo, są dwie możliwości: samemu lub zdać się na cudzy wybór.

Decydując się zaufać autorom składanek, mamy bardzo szeroki wybór. W internetowych sklepach muzycznych (jeżeli nie chcemy udać się na poszukiwania w mieście) istnieją działy z muzyką do medytacji i jogi, aczkolwiek często są one przemieszane z muzyką relaksacyjną, powiedzmy bowiem sobie szczerze – utwory, które nadają się do leniuchowania przy kanapie w dużej ilości przypadków spełnią rolę wsparcia dla naszych prób medytowania. Duży i zróżnicowany wybór interesujących albumów znajdziesz na stronie http://www.urodaizdrowie.com.pl/muzyka-relaksacyjna.html.

Nawet największa kolekcja płyt relaksacyjnych może się z czasem znudzić, stąd warto mieć plan awaryjny. Tym może być radio specjalizujące się w delikatnych klimatach. Wśród internetowych stacji można znaleźć wiele takich. Możesz spróbować poszukać czegoś w katalogach tego typu rozgłośni, jak na przykład http://www.polskastacja.pl/.

Decydując się na pełną samodzielność przy doborze utworów, pamiętaj o kilku wyznacznikach, które powinny cechować muzyką nadającą się do jogi czy medytacji. Najlepiej, żeby była to muzyka instrumentalna – nasz umysł działa w ten sposób, że słysząc głos stara się skupić na sensie słów, stąd wokale będą nam przeszkadzały, choćby podświadomie, w osiągnięciu odpowiedniego skupienia. Nie powinna być to również muzyka ze zbyt wysokimi (i co oczywiste, hałaśliwymi) dźwiękami, te bowiem również utrudniają wyciszenie.

Uwaga!

Mając w zanadrzu przygotowany i czekający na odpowiednią chwilę właściwy repertuar możesz już zacząć uciekać od trudów codziennego życia – początki będą pewnie zdecydowanie cięższe od szykowania nastrojowego tła do zmagań, ale nie zrażaj się i powodzenia!

Jaką muzykę do medytacji i jogi Wy najczęściej wybieracie? Jakie są Wasze ulubione zespoły, których wykonawców cenicie najbardziej? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSumak octowiec – pielęgnacja i uprawa
Następny artykułPianino a fortepian – różnica

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here