Sprzęt fitness i rodzaje treningów, jakie pozwala zrealizować

Pod pojęciem sprzętu fitness kryje się niezwykle szeroka gama akcesoriów do ćwiczeń, które pozwalają na realizację różnego rodzaju treningów. Jest to wyposażenie, które z powodzeniem wykorzystujemy na siłowni, jak i w domowych warunkach. Jego część jest dość uniwersalna i sprawdza się przy różnych ćwiczeniach. Natomiast inne akcesoria są dedykowane do określonej aktywności fizycznej. Jaki mamy w tym zakresie wybór i jak możemy wykorzystać konkretne akcesoria do ćwiczeń w praktyce?

Rodzaje sprzętu fitness

W najbardziej ogólnym ujęciu sprzęt fitness można podzielić na zaawansowane urządzenia do ćwiczeń, takie jak rowerki stacjonarne, maszyny eliptyczne, bieżnie czy maszyny ze stosem do treningów siłowych oraz mniejsze akcesoria do ćwiczeń, takie jak hantle, sztangi, kettlebellsy czy gumy oporowe. Oczywiście to tylko niewielka część sprzętu, jaki wykorzystujemy w czasie treningów, ale widać na ich przykładzie, jak to mniej więcej wygląda w praktyce.

O ile te bardziej zaawansowane urządzenia są ukierunkowane na jeden typ treningu – aerobowy w przypadku bieżni czy rowerków stacjonarnych lub siłowy w przypadku maszyn ze stosem, o tyle akcesoria do ćwiczeń można często wykorzystywać przy różnych typach aktywność, zarówno siłowych, jak i aerobowych czy jeszcze innych, takich jak trening funkcjonalny czy bardziej zaawansowany crossfit. I to właśnie na tego typu sprzęcie fitness i jego praktycznym zastosowaniu się skupimy.

Aerobik – jakie akcesoria się przydadzą?

Aerobik to jedna z najpopularniejszych form ćwiczeń cardio opartych zazwyczaj o konkretną choreografię, wykonywanych w rytm muzyki. Mają one za zadanie przede wszystkim poprawić kondycję, zrzucić nadprogramowe kilogramy i ładnie wymodelować sylwetkę. Trening można realizować samodzielnie w domu lub na zajęciach grupowych w klubie fitness. Przy czym dzisiaj istnieje wiele różnego rodzaju form aerobiku, do których można zaliczyć zumbę, step aerobik czy aerobik wodny.

Rodzaje sprzętu fitness

Taki trening można wykonywać bez akcesoriów, jednak często używa się w jego trakcie różnego rodzaju sprzętu fitness, takiego jak:

  • mata do ćwiczeń
  • step
  • hantle winylowe
  • kettlebellsy
  • piłki gimnastyczne
  • gumy do ćwiczeń

Użycie poszczególnych akcesoriów w czasie aerobiku sprawia, że ćwiczenia są po prostu efektywniejsze.

Trening siłowy ze sprzętem fitness

Do treningu siłowego, określanego również jako ćwiczenia oporowe, także używa się sprzętu fitness. Zastosowanie znajdują tutaj takie akcesoria jak hantle o nieco większym ciężarze niż te używane przy treningu aerobowym czy gumy do ćwiczeń.

Ciekawym rozwiązaniem są obciążenia Space Bar, które można zakładać na gryf tak jak obciążenia olimpijskie. Talerze Space Bar za sprawą wygodnych bocznych uchwytów można również wykorzystać solo do innych ćwiczeń z obciążeniem, ponieważ trzyma się je bardzo pewnie i wygodnie. Przy treningach siłowych, zwłaszcza martwych ciągach, ciekawą opcją są nie tylko tradycyjne sztangi, ale także kettlebellsy, które dostępne są w szerokim zakresie wag.

Crossfit i trening funkcjonalny – co wykorzystać?

Trening funkcjonalny i crossfit mają ze sobą wiele wspólnego, różni je głównie intensywność – gdzie w przypadku crossfitu mamy do czynienia z prawdziwym wyzwaniem dla naszego ciała. W przypadku tego pierwszego chodzi przede wszystkim o poprawę ogólnej sprawności fizycznej i ruchowej, poprzez realizację ćwiczeń odwzorowujących naturalną aktywność.

Trening crossfit to ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe o bardzo wysokim stopniu intensywności polegającej przede wszystkim na szybkim wykonywaniu ćwiczeń przy ich wielokrotnym powtarzaniu – często z obciążeniem. W obu przypadkach zastosowanie znajdują piłki lekarskie, gumy do ćwiczeń, pasy TRX, skrzynie plyometryczne, kettlebellsy, liny treningowe czy kamizelki z obciążeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here