Jak wybrać narty damskie

Narty damskie są zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej odwzorować kobiecą anatomię ciała. Tylko dobrze wybrany model jest w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo oraz pełną przyjemność z pokonywania kolejnych metrów na stoku. Nie możesz doczekać się zimowego szaleństwa? Zobacz, jak wybrać narty damskie i przygotować się do ulubionej aktywności!

Czym różnią się narty damskie od pozostałych modeli unisex i męskich?

Zanim dowiesz się, jak wybrać narty damskie w sklepie, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Sprzęt różni się swoją konstrukcją od modeli unisex ze względu na nieco inny sposób prowadzenia, a także, teoretycznie, mniejszą siłę fizyczną kobiet na stoku. Ma to znacznie ułatwić manewrowanie i balansowanie ciałem podczas zjazdu. Właśnie dlatego z reguły narty damskie są nieco węższe i inaczej wyprofilowane niż typowo męskie czy też unisex. 

Kluczem do sukcesu podczas bezpiecznej i wygodnej jazdy jest odpowiednie przeniesienie ciężaru ciała z jednej strony na drugą, a także komfortowe wchodzenie w zakręty. Dobrze dopasowane narty damskie powinny być zwrotne, a także elastyczne i miękkie. To znacznie ułatwia balansowanie ciałem i błyskawiczną reakcję na kobiecy ruch.

Dobrze jest, aby narty damskie były nieco lżejsze od męskich. Z reguły są wyprofilowane w taki sposób, aby przesunąć pozycję jazdy delikatnie do przodu. Dlaczego akurat tak? Chodzi o naturalną różnicę w umiejscowieniu środka ciężkości w kobiecej anatomii ciała, porównując ją z męską. W Ski Race Center znajdziesz wiele modeli do wyboru, które są dostosowane do kobiet: https://skiracecenter.pl/36-narty-damskie.

Co warto brać pod uwagę przy zakupie nart damskich?

Wiesz już, czym różnią się poszczególne modele na rynku, a teraz przyszedł czas na porady, jak wybrać narty damskie. Przeglądając różne produkty w sklepie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wzrost i waga 

Pierwszym z nich jest wzrost. Osoby początkujące powinny kupić nieco krótsze modele, czyli takie, które sięgają okolic oczu. Wbrew pozorom długość nart jest niesamowicie istotna. Każdy centymetr ma wpływ na komfort i przyczepność do nawierzchni na stoku. Dłuższe narty są dla kobiet bardziej stabilne, z kolei krótkimi jest łatwiej manewrować, bo są bardziej zwrotne. Trzeba jednak znaleźć optymalne rozwiązanie, bo z kolei zbyt krótka powierzchnia może nie okazać się stabilna na stoku, jeśli osiągniesz dużą prędkość. Więcej na temat długości nart na pewno dowiesz się w sklepie, nawet online, gdzie pracują specjaliści. Na pewno pomogą Ci dobrać odpowiedni model. 

Narty damskie muszą być dopasowane do wagi. Ma to także wpływ na długość całej konstrukcji. Przy większej wadze lepiej sprawdzi się dłuższy model (chodzi tu o wariant slalomowy i szybką jazdę na stoku). 

Doświadczenie na stoku i rodzaj tras – wybierz odpowiednie narty damskie

Wybierz takie narty damskie, które są dostosowane do Twoich umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie bez znaczenia są też rodzaje tras, które zazwyczaj wybierasz. Do wyboru masz all mountain, allround, a także modele uniwersalne.

Choć wspominaliśmy wcześniej, że narty damskie są mniej sztywne od męskich, ten parametr także warto dobrze przemyśleć. Dla osób początkujących, potrzebujących kontroli na stoku, szybkiego zahamowania czy zmiany kierunku, lepiej sprawdzą się modele miękkie. Sztywniejsze są z kolei przeznaczone do dynamicznej, sportowej jazdy o dużej prędkości.

Ważne parametry techniczne nart damskich

Poszukując odpowiedniego modelu, istotny jest też parametr, który świadczy o promieniu taliowania nart. W branży nazywa się on radius i przekłada się o błyskawiczną reakcję nart na zmianę kierunku czy też nagły skręt. Im większa prędkość i pewność siebie na stoku, tym większy promień warto wybrać. Oprócz tego liczy się też profil boczny (rocker). Większy lepiej sprawdza się na miękkiej powierzchni.

Stawiaj na znanych producentów, czyli sprzęt, który jest zaprojektowany w oparciu o doświadczenie i wiedzę ekspertów. Dzięki temu możesz liczyć na świetnie wyprofilowane ślizgi, a także liczne wzmocnienia. Przydadzą się one na stoku, niezależnie od doświadczenia. Chcesz kupić nowe narty damskie? Sprawdź szeroki asortyment na stronie https://skiracecenter.pl/!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here