Do ich popularności, niewątpliwie przyczynia się duża różnorodność rozmaitych barw. Znane jest około 100 gatunków tulipanów i tysiące mieszańców ogrodowych. Różną się one między sobą kształtem, wielkością oraz barwą kwiatów jak również terminem sadzenia i przydatnością w poszczególnych nasadzeniach.

W jaki sposób i kiedy sadzimy?

Cebule tulipanów sadzimy w drugiej połowie września ewentualnie na początku października. Oczywiście do sadzenia wybieramy okazy nieuszkodzone i zdrowe. Dobrze jest je wcześniej zaprawić. W tym celu moczymy je przez około godzinę w środku grzybobójczym np. Merpan, Sumilex lub Kaptan. Zapobiegniemy w ten sposób różnym chorobom grzybowym. Tak przygotowane cebule możemy już sadzić. Dobrze jest jednak wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Gleba pod tulipany powinna być przepuszczalna, próchnicza i żyzna. Możemy posłużyć się ziemią zmieszaną z piaskiem oraz z kompostem. Należy unikać sadzenia tulipanów na glebach podmokłych, gliniastych i ciężkich. Cebule należy umieścić na głębokości ok. 15 cm. Zasada jest taka,że im większa jest cebula tym głębiej ją sadzimy. Ponadto jeżeli gleba jest lżejsza i zdecydowanie, bardziej piaszczysta również sadzimy głębiej. Tuż przed nastaniem zimy, zalecane jest ściółkowanie ziemi.

Kiedy kwiaty tulipanów przekwitną, wykonujemy tzw. zabieg „ogławiania”. Polega on po prostu, na usuwani przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu, rośliny będą wytwarzały więcej cebul przybyszowych, co również pozwala na powiększenie naszej „tulipanowej kolekcji”. Kiedy obumrą również liście, wówczas cebule należy koniecznie wykopać. Najlepiej jak zrobimy to w pogodny, bezdeszczowy i suchy dzień. Wykopane cebule oczyszczamy z ziemi, podsuszamy i umieszczamy w chłodny i przewiewnym pomieszczeniu (najlepiej w piwnicy). Dopływ powietrza jest bardzo ważny, ponieważ jeżeli doprowadzimy cebule to stanu zwilgotnienia, zostaną one porażone infekcjami grzybowymi. Wszystkie cebule z oznakami porażenia oczywiście wyrzucamy.

Jeżeli nie wykopiemy cebul, to w kolejnych latach będą one coraz bardziej się zagłębiać, coraz słabiej będą też kwitły, aż w końcu w ogóle zginą.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBukszpan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułWrzos – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here